Materiały opałowe - Drewno

Drewno opałowe

Choć wynajduje się wciąż nowe metody ogrzewania domu, to nadal dużą popularnością cieszy się drewno opałowe. Jego użycie to jeden z najstarszych sposób dostarczenia ciepła, którego historia sięga setki, a nawet tysiące lat wstecz. Przywiązanie do tradycji to jednak wcale nie główny powód stałego użytkowania drewna jako materiału opałowego. Choć należy podkreślić, że możliwość wspólnego spędzenia wieczora całą rodziną przy kominku, ma w sobie coś magicznego, co pozwala poczuć kontakt z przeszłością, która była doświadczeniem naszych przodków.

Drewno jest naturalnym materiałem o odnawialnym charakterze. Cykl wycinanki i sadzenia w lasach jest ściśle kontrolowany, dzięki czemu drzew raczej przybywa, niż ich ubywa. Co więcej, spalane drewno emituje znacznie mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla ludzi i środowiska substancji niż węgiel. W efekcie drewno opałowe można wręcz uznać za produkt ekologiczny.

Jakie drewno wybrać na opał?

Drewno jednak drewnu nierówne, dlatego należy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego gatunku do kominka. Przede wszystkim zaleca się unikanie drzew iglastych. Mają one bowiem znacznie mniejszą gęstość i znacznie szybsze spalanie, przez co ich użycie nie jest zbyt ekonomicznym rozwiązaniem. Ich wadą jest również duże nasączenie żywicą. Powoduje to, że drewno podczas spalania strzela, co może tworzyć na posadzce obok kominka plamy, których usunięcie może nastręczyć wielu problemów. Wydziela ono w jego trakcie także dym i sadzę, które mogą łatwo zapchać przewód kominowy.

Dlatego też znacznie lepiej jako drewno opałowe sprawdzają się drzewa liściaste, które pozbawione są wad iglastych gatunków. W jego przypadku również należy jednak wybierać konkretne rodzaje. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie drewna twardego niż miękkiego – spala się ono wolno i równomiernie, dając więcej ciepła. Do najlepszych gatunków opałowych zalicza się dąb, grab i buk.

Wysokiej klasy drewno opałowe z buków

Chcąc dostarczać Państwu najwyższej jakości drewno opałowe, do naszego asortymentu włączyliśmy to pochodzące z drzew buku. Gatunek ten uchodzi powszechnie za idealny do kominka. Wpływ na to ma duża gęstość i twardość drewna, co przekłada się na jego wartość opałową. Buk spala się długo, dając równomierny płomień i ciepło, które długo utrzymuje się w pomieszczeniach. Zaletą tego gatunku jest również krótki okres wysychania, dzięki czemu w przypadku samodzielnego suszenia stosunkowo szybko może on zostać użyty jako opał.


W naszej ofercie znajdą Państwo drewno bukowe w małych opakowaniach, możecie jednak skorzystać również opcji hurtowego zamówienia. Zależnie od waszych preferencji możemy dostarczyć wówczas na paletach drewno o długości 1 mp lub 1,5 mp. Uzupełnieniem naszej oferty są 5-kilogramowe torby z drewnem rozpałkowym.

Produkty

Zobacz również

  • PromocjeDrewno opałowe

    Drewno opałowe
    Zachęcamy do zapoznania się z promocyjnymi cenami drewna opałowego. Oferta ważna do wyczerpania zapasów.  
    czytaj więcej

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz