Pelet - ekologiczne paliwo

17.06.2009 Pelet - ekologiczne paliwo

Małe, pachnące drewnem granulki uzyskane z trocin poprodukcyjnych mają coraz więcej zwolenników.
W ogrzewaniu domu dają oszczędności sięgające 50 proc. rocznie. Co więcej, kotły na pelet są praktycznie
bezobsługowe i wytwarzają niemal zerowe ilości szkodliwych związków.

Niepozorne granulki drewnopochodnego peletu to przebój energetyki państw wysoko rozwiniętych. Przykładowo – energią biomasy opalany jest cały Sztokholm. Dziwne? Absolutnie nie. Pelet jest nie tylko dużo wydajniejszy i bardziej ekologiczny od innych paliw. Jest od nich również tańszy.

Tanie, efektywne, łatwe w transporcie, magazynowaniu i użyciu, zostawiają w tyle tradycyjną konkurencję w postaci węgla czy oleju opałowego. Wykorzystanie peletu w ocieplaniu domu daje oszczędności sięgające 50 proc. rocznie. Co więcej, kotły zasilane granulatem są praktycznie bezobsługowe.

Niewielką ilość popiołu należy usuwać nie częściej niż raz na kwartał. Popiół składa się wyłącznie z substancji mineralnych i stanowi cenny nawóz ogrodniczy. Granulat, w przeciwieństwie do nieprzerobionego drewna czy innej biomasy, doskonale się pali, ale jest też całkowicie odporny na samozapłon, a więc nie wywołuje pożaru. Co więcej, pelet skutecznie opiera się naturalnym procesom gnilnym – gładka powierzchnia granulek chroni przed asymilowaniem wilgoci z otoczenia, stąd można je łatwo przechowywać.

Magazynowanie granulatu ułatwia również jego rozdrobniona masa, dzięki czemu np. tona barlineckiego peletu zajmuje tylko 0,7 m³. Forma granulatu umożliwia ponadto jego łatwe i automatyczne dodawanie do pieca lub kotła.

Surowcem do produkcji granulatu paliwowego z biomasy może być każdy rodzaj roślin. Najcenniejsze, czyli najbardziej kaloryczne, są odpady drzewne: trociny, ścinki i wióry, z których produkowany jest np. pelet barlinecki (70 proc. trocin iglastych i 30 proc. liściastych). Wysuszony i rozdrobniony materiał poddawany jest zabiegowi podgrzewania, w wyniku którego lignina – jeden z podstawowych składników drewna – zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego peletu.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz