Rodzaje cementu i jego zastosowanie: co warto wiedzieć | Luskar

12.06.2019 Rodzaje cementu i jego zastosowanie: co warto wiedzieć | Luskar

Cement to materiał, który można znaleźć na każdym placu budowy. Bez niego nie byłoby możliwe wykonywanie większości prac. Mało kto wie, ale istnieje jego kilka rodzajów, które sprawdzają się do różnego typu robót. Ten występujący w postaci proszku materiał jest dostępny do kupienia w workach, na których znajdują się specjalne oznaczenia. Jakie rodzaje cementu można nabyć?

Czym jest cement?

Cement to spoiwo, które produkuje się z surowców mineralnych, takich jak wapień, margiel i glina. Wypala się je w piecu, a następnie mieli i miesza z gipsem. Właśnie tak tworzy się specjalne zaprawy i mieszanki umożliwiające łączenie i tworzenie elementów budowlanych. Przed zapakowaniem w worki cement przechowuje się w dużych silosach.

Jakie są rodzaje cementu i jakie jest ich zastosowanie?

Na workach cementu, które można kupić w marketach budowalnych, widnieją oznaczenia mówiące o jego typie. Wyróżnić można 5 podstawowych rodzajów tego materiału:

  • cement portlandzki czysty oznacza się go symbolem CEM I. To spoiwo jest powszechnie stosowane w budownictwie. Jest bardzo wytrzymały, dlatego wykonuje się z niego również beton zbrojony. Wytwarza się z niego elementy dekoracyjne oraz robi się elewacje.
  • cement portlandzki z dodatkami – na worku, w którym znajduje się ten cement, będzie widniało oznaczenie CEM II. Służy on do przygotowywania zapraw tynkarskich i murarskich, a także warstw podkładowych oraz stabilizujących. Bardzo szybko twardnieje – już po 24 godzinach osiąga 90 % swojej twardości.
  • cement hutniczyjest opisywany symbolem CEM III. Jest odporny na warunki środowiskowe. Wykorzystuje się go do tworzenia większych konstrukcji betonowych oraz fundamentów.
  • cement pucolanowy oznaczany jest jako CEM IV. Ma zbliżone cechy do cementu hutniczego. Cement ten może być wykorzystywany w środowisku kwaśnym, w którym wstępują na przykład wody siarczynowe.
  • cement wieloskładnikowy – inaczej CEM V. To składnik zapraw, tynków, ale z niego powstają także wyroby i mieszanki budowlane.

Z podziału cementów wynika, że każdy jego rodzaj jest odpowiedni do innego typu prac budowalnych – należy uwzględnić ten fakt przy zakupie tego materiału.

 

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz