Dobre mieszkanie na poddaszu

11.07.2012 Dobre mieszkanie na poddaszu

Marzenia o mieszkaniu na poddaszu nieobce są chyba nikomu. Zwłaszcza młodym ludziom podoba się niezwykłość tego miejsca, dająca wyjątkowo duże możliwości wykreowania indywidualnego, niepowtarzalnego wnętrza. Kiedy jednak przychodzi czas realizacji marzeń, często ulegamy stereotypom świadczącym na niekorzyść poddasza, a wśród nich na czoło wysuwa się pogląd, że dochodzi tam zbyt mało światła.

Marzenia o mieszkaniu na poddaszu nieobce są chyba nikomu. Zwłaszcza młodym ludziom podoba się niezwykłość tego miejsca, dająca wyjątkowo duże możliwości wykreowania indywidualnego, niepowtarzalnego wnętrza. Kiedy jednak przychodzi czas realizacji marzeń, często ulegamy stereotypom świadczącym na niekorzyść poddasza, a wśród nich na czoło wysuwa się pogląd, że dochodzi tam zbyt mało światła.

Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Zdaniem inżynierów i fizyków, popartym licznymi pomiarami i badaniami, przy zastosowaniu nowoczesnych okien połaciowych wnętrze poddasza jest – przy tej samej powierzchni okien – o 20-40 procent lepiej oświetlone niż tradycyjne mieszkanie z oknami w ścianach pionowych. Dochodzi tam więcej zdrowszego dla człowieka światła bezpośredniego, podczas gdy światło wpadające przez okna umieszczone pionowo w dużej części jest rozproszone, odbite od znajdujących się wokół domu obiektów (drzew, budynków i różnych przedmiotów). Ze względu na kąt padania, światło z umieszczonych w dachu okien do poddaszy lepiej i bardziej równomiernie rozchodzi się we wnętrzu, dzięki czemu jest w nim mniej ciemnych zakamarków i oświetlonych kontrastowo powierzchni.

Aby zapewnić sobie komfort świetlny na poddaszu, trzeba poznać i zastosować kilka prostych, ale bardzo ważnych zasad. Pierwsza z nich głosi, że lepiej oświetli wnętrze kilka małych okien umieszczonych w różnych miejscach połaci dachowych niż jedno duże o tej samej powierzchni szyb (różnica ta może sięgać nawet 20 procent!). Polska norma wymaga, aby powierzchnia wszystkich okien stanowiła co najmniej 10 procent powierzchni podłogi w pomieszczeniu.

Zasada druga to odpowiednie wyprofilowanie wnęki okiennej, w taki sposób, aby ułatwić rozchodzenie się światła we wnętrzu – równolegle do podłogi u góry i prostopadle pod oknem. Im grubszy jest dach, tym większe znaczenie ma prawidłowy kształt wnęki okiennej, zła geometria wnęki może nam bowiem zabrać nawet 10 procent wpadającego do wnętrza światła. Warto jednak pamiętać, że – zdaniem specjalistów – i tak przez okno w dachu dostaje się na poddasze o blisko 40 procent więcej światła niż przez tradycyjną lukarnę.

Ważne jest również to, z której strony świata zostaną zamontowane okna w dachu: wystawa południowa zapewnia optymalne warwarunki oświetlenia przez cały dzień, okna od zachodu dają dużo światła, ale mogą być przyczyną przegrzewania się poddasza w upalne, letnie dni, okna na wschodniej połaci dachu nie powodują wzrostu temperatury we wnętrzu, ale trzeba się liczyć z tym, że przez cały rok najwięcej światła dają w godzinach przedpołudniowych. Światło płynące z okien północnych ma szczególną cechę – nie zmienia barwy przez cały dzień, jest więc wymarzone dla artystów malarzy, ale także dla osób „pracujących oczami”, ponieważ najmniej męczy wzrok.

Ilość dostarczanego na poddasze światła można regulować nie tylko przez odpowiednią powierzchnię i rozmieszczenie okien, ale także zastosowanie różnego rodzaju przesłon – rolet zewnętrznych i wewnętrznych, oraz żaluzji, chroniących także przed namiarem ciepła. Daje to możliwość precyzyjnego dostosowania warunków świetlnych do indywidualnych potrzeb, a także – co w zwykłym mieszkaniu jest praktycznie niemożliwe – kształtowania światłem architektury wnętrza.

Artykuł na podstawie materiałów firmy Velux Sp. z o.o. www.velux.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz