Dlaczego dach ceramiczny Roben równia się zdrowie mieszkanie

11.07.2012 Dlaczego dach ceramiczny Roben równia się zdrowie mieszkanie

Kiedy dziecko maluje dach, wybiera najczęściej czerwony kolor kredki i rysuje dach dwuspadowy, dach uwypuklający faliste linie dachówki. Podobnie dla większości dorosłych dach musi być koniecznie pochyły i pokryty czerwona dachówką. Ma to swoje uzasadnienie. Już około 4000 lat buduje się w Środkowej i Północnej Europie domy z pochyłymi dachami. Mimo zaangażowania architektów plaski dach to przeszłość. Dach pokryty dachówką gwarantuje zdrowe i naturalne budownictwo. Izolacyjna warstwa powietrza zapewnia doskonale warunki ekologiczne pod wentylacyjnym dachem i jest niedoścignionym dobrodziejstwem dla mieszkańców domu.

Niezaprzeczalnymi zaletami tego dachu są: doskonale odprowadzenie wody opadowej, długi okres użyteczności, nieskomplikowana konserwacja.

Dachówka zdobyła sobie uznanie już w średiniowieczu. W 1854 skonstruowano w Berlinie pierwsza maszynę do produkcji dachówek i od tego momentu nastąpił olbrzymi postęp w rozwoju produkcji dachówek. Aby dach był jeszcze bardziej szlachetny wynaleziono dachówkę zakładkową i z wgłębieniem. Te dachówki produkowane są do dnia dzisiejszego. Za ojca pierwszego dachu ceramicznego uważa się Ludowici. Firma Röben oferuje w sumie 40 rodzajów i kolorów dachówek. Uzupełnieniem bogatej oferty firmy Röben są akcesoria z wypalonej gliny (rury wywiewne, dachówki antenowe lub trójniki kalenicowe 3-kierunkowe z wypalonej gliny). W niniejszej broszurze przedstawiamy Państwu najpierw fizyczne zależności, których należy przestrzegałby osiągnąć odpowiednia wartość współczynnika - 'k' (przenikanie ciepła) zgodnie z zarządzeniem o izolacji cieplnej.

Izolacja cieplna

Zaletą pochyłego dachu i jego roli jako ochrony przed czynnikami atmosferycznymi jest spełnianie dużej ilości funkcji z zakresu fizyczno - budowlanego. W Polsce obowiązują wymogi zawarte w PN - 91/B - 02020 'Ochrona cieplna budynków. Wymagania i obliczenia'. Do głównych żądań jakie spełnia dach ceramiczny zalicza się:

 

  • izolację cieplną,
  • ochronę przed wilgocią,
  • ochronę przeciwpożarową,
  • ochronę dźwiękową.

W ostatnich latach ogromnego znaczenia nabiera pojecie izolacji cieplnej. Właśnie ze względu na zarządzenie o izolacji cieplnej (w Niemczech WSVO - 95), które weszło w życie 1.01.1995 roku, by chronić istniejące zasoby paliw kopalnych (olej/ gaz/ węgiel), nowa ustawa zmierza w kierunku niewielkiego zużycia energii i zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla (w Niemczech). Potwierdza to tzw. bilans energetyczny, który dopuszcza maksymalne zużycie energii na 100 kWh/m2 powierzchni użytkowej (wg wymogów niemieckich).

Wymogi ograniczenia zapotrzebowania ciepła ogrzewania zgodnie z procesem bilansu cieplnego dotyczą maksymalnego obniżenia zużycia energii, jaka można osiągnąć wykorzystując wszystkie techniczne możliwości trwałych technicznych środków produkcji, np. użycie mechanicznych instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła i zbiornikiem wartości opalowej. Środki budowlane można wykorzystać przez specjalne wzmocnienie dachu warstwa izolacyjna, aż do tzw. całkowitej izolacji krokwi. Nie w każdym budynku konieczne jest ustalanie bilansu energetycznego. Uproszony bilans energetyczny dotyczy tych budynków mieszkalnych, które posiadają nie więcej niż dwie kondygnacje i nie więcej niż trzy jednostki mieszkaniowe. Za jednostkę mieszkaniowa przyjmuje się tutaj 100 m² kondygnacji o wysokości 3 m. Znormalizowane warunki klimatyczne w 3-ciej części tej samej normy nie zawsze odpowiadają rzeczywistym warunkom. Są one jednak tak wybrane, ze konstrukcje odpowiadające tym wymogom nie zawodzą również w praktyce. Obowiązują one nie tylko w budynkach mieszkalnych czy biurowych bez klimatyzacji ale i w budynkach, które spełniają podobna role. W innych warunkach klimatycznych (pomieszczenia klimatyzowane, baseny itp.) należy uwzględnić temperaturę, wilgotność jak również warunki lokalizacyjne budynku. Jeżeli chodzi o zewnętrzne konstrukcje z wystarczająca izolacja cieplna wiadomo, ze w naszym klimacie warstwy elementów konstrukcyjnych dachu nie są narażone na opady wody kondensacyjnej. W tych wypadkach nie są wymagane obliczenia zachowania dyfuzyjnego. DIN 4108 należą do tego wszystkie dachy z wentylacja, które danym przedstawionym w tabeli. Przy planowaniu wolnej przestrzeni nad izolacja cieplna należy wziąć pod uwagę tolerancje wymiarowe materiałów izolacyjnych i warunki na placu budowy. Jeżeli zwiększa się przekroje powierzchni powietrza doprowadzanego i odprowadzanego. Ze względu na niemożliwe do sprawdzenia straty ciepła spowodowane wentylacja wymagana jest doskonała szczelność budynków. Ta zasada obowiązuje w szczególności przy planowaniu i wykonaniu izolacji miedzy krokwiami z wentylacja lub bez wentylacji.

Rola wentylacji i odpowietrzania dachów pochyłych

Przy wentylacji i odpowietrzaniu dachów pochyłych rozróżnia się dwie płaszczyzny wentylacyjne:

  1. powyżej izolacji cieplnej zgodnie z DIN 4108
  2. poniżej pokrycia dachu miedzy kontraltami przy dolnym paśmie uszczelniającym lub płyty pilśniowej twardej, zgodnie z ogólnie przyjętymi specjalistycznymi normami przy pokryciu dachu.
  • ad. 1. Swobodny przekrój otworów wentylacyjnych powinien przy dachach wentylowanych o kącie pochylenia ≥ 10 przynajmniej 2% przynależnej powierzchni dachu (patrz DIN 4108, cześć 3, ust.3.2,3.3)
  • ad. 2. Wentylacja i odpowietrzanie pod pokryciem dachu są zapewnione.

Artykuł na podstawie materiałów firmy Roben Ceramika Budowlana Sp. z o.o.www.roben.pl

Powrót

Zobacz również

Powiązane produkty

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz