Najlepszy sposób na ciepło - pustaki ceramiczne Porotherm

11.07.2012 Najlepszy sposób na ciepło - pustaki ceramiczne Porotherm

Spośród dostępnych na rynku wielu rodzajów materiałów budowlanych niezmiennie dużą popularnością cieszy się ceramika. Najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym w tym zakresie jest ceramika poryzowana - materiał o doskonałych parametrach termoizolacyjnych - trwały, a przy tym niedrogi w budowie. Światowym liderem w produkcji ceramiki poryzowanej jest firma Wienerberger, która w tym roku wprowadziła również na polski rynek nowośç - pustak Porotherm 50 P+W o wyjątkowo niskim współczynniku przenikania ciepła U=0,29 W/m2K.

Nowoczesność na bazie tradycji

Najwcześniej zalety cegieł odkryli i wykorzystywali mieszkańcy starożytnej Mezopotamii i Egiptu. Pierwsze cegły które pojawiły się na przełomie V i IV tysiąclecia p.n.e., nie były nawet wypalane, a jedynie suszone. Znacznie większą trwałość właśnie dzięki procesowi wypału ceramika budowlana zyskała w połowie III tysiąclecia p.n.e. Przez kolejne stulecia podejmowano działania mające na celu poprawienie właściwości termoizolacyjnych cegieł. Zupełną rewolucją w tym zakresie okazała się ceramika poryzowana, tzw. ceramika lekka, która znajduje się w ofercie firmy Wienerberger i która charakteryzuje się przede wszystkim doskonałymi parametrami cieplnymi. Cegła ta produkowana jest z gliny z domieszką trocin, które ulegają całkowitemu wypaleniu, i dlatego uznawana jest za ekologiczny i przyjazny człowiekowi produkt. Dodatkowo sieć zamkniętych mikroporów oraz specjalnie zaprojektowany układ drążeń pustaków znacznie poprawiają właściwości termoizolacyjne tego nowoczesnego wyrobu ceramicznego.

Ceramika poryzowana - doskonały wybór

Firma Wienerberger jako pierwsza wprowadziła na polski rynek wyroby z ceramiki poryzowanej przeznaczone do budowy ściany niewymagającej docieplenia, która dzięki swoim unikalnym parametrom zdobywa coraz liczniejsze rzesze zwolenników - w naszym kraju tylko w zeszłym roku wybudowano ponad 5 tys. domów w systemie ściany jednowarstwowej Porotherm. Domy z ceramiki poryzowanej to domy ciepłe, zdrowe, trwałe na pokolenia, tanie w budowie i eksploatacji, tworzące przyjazny dla mieszkańców mikroklimat. Ceramika poryzowana łączy w sobie wszystkie zalety tradycyjnej, znanej i stosowanej od tysiącleci ceramiki z nowoczesnym projektowaniem, uwzględniającym potrzeby i gusty współczesnego, wymagającego inwestora.

Ciepło i cicho

Innowacyjność procesu produkcji cegieł Porotherm oraz charakter specyfika samego materiału przekładają się na szereg zalet, którymi charakteryzuje się ceramika poryzowana firmy Wienerberger. Jej podstawowe zalety funkcjonalne to przede wszystkim wysoka termo-izolacyjność oraz bezwładność cieplna. Dzięki temu w pomieszczeniach możemy bez trudu utrzymać optymalną temperaturę przez cały rok, a więc orzeźwiający chłód w lecie i przyjemne ciepło zimą. Dodatkową zalet ceramiki poryzowanej jest zdolność dyfuzji pary wodnej, zwana potocznie oddychaniem ścian. Pozwala ona na utrzymanie w pomieszczeniach korzystnego dla mieszkańców, zdrowego mikroklimatu i właściwej, stałej wilgotności powietrza. Kolejną bardzo istotną dla inwestorów cechą tego materiału jest dobra izolacyjność akustyczna, która gwarantuje efektywną barierę dla często uciążliwych zewnętrznych śródeł dświęku. Dodatkowo zapewnia także właściwe odizolowanie od siebie pomieszczeń wewnątrz budynku, co sprzyja budowaniu harmonii rodzinnej i zachowaniu niezbędnej intymności

Teraz jeszcze cieplej!

Polskie przepisy budowlane różnicują minimalną izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych w zależności od rodzaju konstrukcji ścian zewnętrznych. Dla ścian o budowie warstwowej współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać wartości UK=0,30 W/m2K, a w pozostałych przypadkach wartość ta nie powinna być wyższa niż UK=0,50 W/m2K. Jeszcze niedawno można było wątpić, że tak ostrym kryteriom minimalnej izolacyjności termicznej będzie odpowiadała ściana jednowarstwowa. Tymczasem najnowszy pustak Porotherm 50 P+W firmy Wienerberger pozwala na wybudowanie ściany jednowarstwowej o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym U=0,29 W/m2K, który znacznie przekracza wymagania polskich przepisów stawiane ścianom bez docieplania. Co więcej, jest porównywalny do izolacyjności ścian wznoszonych w technologii z dociepleniem. Wysoką jakość pustaka Porotherm 50 P+W doceniono podczas tegorocznej Budmy - eksperci odznaczyli go Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Oszczędzanie już na etapie budowy

Oprócz walorów termoizolacyjnych system jednowarstwowych ścian Porotherm pozwala skutecznie obniżyć koszty budowy. Wykonanie 1m2 ściany z pustaków Porotherm 50 P+W daje bowiem aż 25% oszczędności w porównaniu do ścian wielowarstwowych. Niższe koszty wynikają z braku wydatków związanych z dodatkowym ociepleniem oraz ze znacznie mniejszego zużycia zaprawy. Dzięki dużym rozmiarom pustaków niższe są również koszty robocizny, co spowodowane jest znacznie szybszym niż w przypadku technologii tradycyjnych procesem murowania. W rezultacie dla niedużego domu jednorodzinnego, a więc około 160 - 170 m2 jednowarstwowych ścian zewnętrznych, otrzymamy oszczędność rzędu 6,5 tys. złotych i to już na etapie budowy domu. Kolejne wyliczenia mówią jasno, że dodatkowe koszty poniesione na ocieplenie w technologii ściany wielowarstwowej zwrócą się najwcześniej po 40 latach eksploatacji nowo wybudowanego domu. Dlatego nie ma żadnych wątpliwości, że najbardziej opłacalne jest budowanie w systemie ścian jednowarstwowych.

1 m2 = 1 godzina

Bardzo ważną zaletą pustaków poryzowanych jest prosta technika budowy domu przy ich użyciu. Dotyczy to zarówno wznoszenia samychścian, jak i ich tynkowania. Warto pamiętać, że w technologii pustaków poryzowanych 1 m2 ściany bez docieplania powstaje 2 razy szybciej niż w technologii tradycyjnej. Jest to możliwe dzi ą ki dużym rozmiarom pustaków Porotherm oraz dzięki systemowi łczenia typu „pióro i wpust” który powoduje, że znika konieczność stosowania spoiny pionowej podczas murowania cegieł.

Trwały i solidny dom

Warto także podkreślić, że pomimo znacznie zmniejszonej masy ceramika poryzowana zachowuje bardzo dużą wytrzymałość - porównywalną, a w niektórych przypadkach nawet wyższą od ceramiki tradycyjnej. Pozwala to na wznoszenie z Porothermu wysokich - do siedmiu pięter - budynków mieszkalnych i użytkowych. Porotherm jest niepalnym materiałem budowlanym, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa mieszkańcom i użytkownikom. Warto też podkreślić, że mury wykonane z pustaków Porotherm wysychają w niezwykle krótkim czasie po wybudowaniu, szybko uzyskując niską wilgotność nominalną. Dzięki temu w niedługim czasie osiągnięte zostają założenia izolacyjności termicznej muru. Dlatego możemy mówić o bardzo szybkim i przez to oszczędnym procesie budowy domu.

Gwarantowana jakość

Poryzowane pustakiścienne doskonale łączą zalety ceramiki tradycyjnej takie jak wielopokoleniowa trwałość czy zdolność oddychania akumulacji ciepła, z wymogami nowoczesnego, szybkiego ekonomicznego budowania. Tanie i ekonomiczne w eksploatacji pustaki Porotherm cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku Z pełnym przekonaniem można je polecić jako doskonałe rozwiązanie dla wszystkich inwestorów ceniących niezastąpione walory naturalne ceramiki oraz poszukujących produktów o gwarantowanej certyfikatami najwyższej jakości i rozsądnej cenie. Dodatkowo niezwykle szeroka oferta asortymentowa umożliwi wzniesienie praktycznie każdego rodzajuścian - jedynym ograniczeniem pozostaje wyobraśnia inwestora.

Artykuł na podstawie materiałów firmy Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. www.wienerberger.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz