Dla koneserów piękna - ręcznie formowane cegły Terca

11.07.2012 Dla koneserów piękna - ręcznie formowane cegły Terca

Nasz wymarzony dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny, solidny, bezpieczny i ciepły. Oczywiście bardzo ważny jest również jego niepowtarzalny charakter i styl. Bogata paleta cegieł elewacyjnych Terca firmy Wienerberger zaspokoi nawet najbardziej wyrafinowane gusta inwestorów, a ręcznie formowane cegły z kolekcji Architektura nadaszą indywidualny, niepowtarzalny styl każdemu domowi.

Klinkier - gwarancja stylu i jakości

Po cegły klinkierowe Terca możemy sięgnąć zawsze, kiedy chcemy wykończyć swój wymarzony dom elewacją ceramiczną, wykonać efektowne ogrodzenie, murek, cokół, ogrodowy grill bądś jakiś element architektoniczny stanowiący integralną część wykończenia wnętrza. Cały asortyment cegieł oferowanych przez firmę Wienerberger składa się z kilku odrębnych stylistycznie kolekcji, które różnią się kolorami, fakturą lica, wymiarami oraz parametrami technicznymi. W ofercie znajdują się między innymi cegły w kolorach: czerwonym, brązowym, żółtym, piaskowym, grafitowym, czarnym, o bardzo urozmaiconej fakturze powierzchni licowej: gładkie, struktu-ryzowane, ryflowane, piaskowane, a także cegły ręcznie formowane.

Elegancka kolekcja Architektura

Cegły ręcznie formowane tworzące kolekcję Architektura zasługują na szczególną uwagę. Od wielu lat cieszą się ogromnym powodzeniem na rynkach zachodnich, zwłaszcza u słynących z oryginal- nego gustu inwestorów francuskich, holenderskich czy belgijskich. Teraz dostępne są również w ofercie na rynku polskim. Ich unikalny kształt i kolor są następstwem specjalnego procesu formowania wzorowanego na wielowiekowej tradycji ręcznego wyrobu cegieł przez artystów-rzemieślników. Współcześnie technologia ta jest oczywiście zmodernizowana i zautomatyzowana, niemniej cegły z kolekcji Architektura imitują stare cegły, które na skutek upływu czasu i oddziaływań zewnętrznych uległy różnym uszkodzeniom. Na powierzchniach licowych znajdują się różnego rodzaju ubytki, pseudopęknięcia i odbicia oraz imitacje innych uszkodzeń i wad. Mimo swego stylizowanego na stary wyglądu są one oczywiście pełnowartościowymi materiałami budowlanymi.

Walory ręcznie formowanych cegieł

Tak jak pozostałe cegły Terca cegły ręcznie formowane przeznaczone są do wykonywania warstwy elewacyjnej ścian murowanych, wznoszonych z innych elementów murowanych, z zachowaniem zasad prawidłowego wiązania muru oraz do wykonywania murów zewnętrznych w ścianach szczelinowych. Z powodzeniem można je wykorzystywać do budowy detali architektonicznych w konstrukcjach murowanych (np. cokołów, gzymsów, narożników, ościeży itp.), a także kominów, ogrodzeń i elementów małej architektury oraz do wykańczania wnętrz. Są one dostępne w dziesięciu odmianach kolorystycznych, od piasku do ciemnego burgunda. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłej trwałości, dzięki której elewacja nie wymaga renowacji przez długi czas. Ponadto są one zdrowym, naturalnym i ekologicznym budulcem. Tak jak wszystkie cegły Terca cegły ręcznie formowane są odporne na działanie mrozu. Zostały one również pozytywnie ocenione pod względem stężenia naturalnych pierwiastków promieniotwórczych.

Każda kolekcja to inny styl

Bogactwo oferty Wienerbergera w zakresie ceramicznych cegieł elewacyjnych pozwoli usatysfakcjonować każdego inwestora. Kolekcja Polonia cegieł Terca nawiązuje do pięknej polskiej tradycj budownictwa ceglanego. Kolekcję Fantazja wyróżniają przenikające się delikatnie barwy tworzące na ścianach niezwykłe, magiczne wzory. Z kolei cegły z kolekcji Awangarda odznaczają się mocnym, głębokim fakturowaniem, podczas gdy kolekcja Natura wykorzystuje naturalne walory gliny oraz splatających się deseni kolorystycznych. Niezwykle eleganckie aranżacje, w których można wedle upodobań nwestora łączyć klinkier z innymi materiałami, np. ze szkłem lub metalem, to propozycja kolekcji Prestiż. Dużą popularnością cieszą się również cegły angobowane z kolekcji Futura: niezwykły melanż kolorystyczny gładkiej powierzchni licowej uzyskuje się poprzez natryskiwanie cienkiej warstwy specjalnej szlachetnej gliny.

Wiązania cegieł w murze

Efekt stylistyczny elewacji z cegieł klinkierowych w gotowym budynku to suma wielu elementów, które stanowią o ostatecznym charakterze estetycznym elewacji. Jednym z nich (obok koloru oraz faktury cegieł) jest dobór odpowiednich wiązań muru, które przeplatać się będą między cegłami elewacji, akcentując ich walor strukturalny kolorystyczny. Wykonuje się je oczywiście według powszechnie obowiązujących reguł, tj. tak aby spoiny pionowe w dwóch kolejnych rzędach nigdy nie występowały w jednej linii. Znaczące zróżnicowanie stylistyczne możemy uzyskać, stosując różne typy wiązań: wiązanie „dzikie”, wozówkowe, główkowe, śląskie, pospolite, gotyckie, holenderskie, krzyżykowe, wendyjskie lub flamandzkie.

Kształtki i płytki elewacyjne Terca

Aby estetycznie i prawidłowo pod względem technicznym wykończyć elewację bądś elementy drobnej architektury wykonane z cegły klinkierowej, niezbędne jest zastosowanie kształtek klinkierowych o odpowiednich wymiarach, dopasowanych do wymiarów cegieł. W ofercie cegieł Terca znajduje się kilka niezwykle przydatnych kształtek. Są to cegły z jedno- lub dwustronnym zaokrągleniem (1¸ i 2¸) oraz jednostronnym ścięciem krawędzi (1K). Służą one np. do wykończenia i zwieńczenia murków. Podobne zastosowanie mają daszki i kształtki 1/2W. Z kolei czapy o wymiarach 25x25, 25x38, 38x38 cm stosuje się do przykrycia słupków. Pomocne okazują się również kształtki stanowiące zewnętrzny (NZ) wewnętrzny (NW) narożnik muru. Z kształtek P19 i P28 można wykonywać parapety okienne. Zastosowanie kształtek może być jednak mniej banalne i zależy w dużej mierze od inwencji inwestora.

Zaprawy Terca Klinkier

Kompleksowa oferta firmy Wienerberger zawiera także specjalistyczne zaprawy do cegieł klinkierowych. Służą one do murowania lub do murowania i spoinowania - w jednym cyklu roboczym - murów klinkierowych. Możliwość murowania i jednoczesnego spoinowania znacznie ułatwia i skraca czas wykonywania murów. Zarówno fachowcy, jak i inwestorzy docenią także niezwykle ważną zaletę tych zapraw, jaką jest brak wykwitów na murach. Zaprawy dostępne są w czterech kolorach: szarym, antracytowym, czarnym i brą-zowym, co umożliwia dobór - na zasadzie podobieństwa lub kontrastu - do koloru cegieł elewacyjnych.

Klinkier brukowy

Uzupełnieniem oferty jest wytrzymały na ścieranie mrozoodporny klinkier brukowy. Jego prosty kształt umożliwia łatwe i szybkie układanie solidnego i estetycznego bruku. Dostępność wielu kolorów wzorów pozwala na tworzenie niebanalnych efektów kolorystycznych, korespondujących z cegłami elewacyjnymi.

Ile gustów, tyle cegieł

Reasumując, można stwierdzić, że oferta cegieł klinkierowych marki Terca przygotowana została z myślą o nowoczesnych i wymagają-cych inwestorach, poszukujących nowatorskich rozwiązań niezwykłych inspiracji. Firma Wienerberger nieprzerwanie od momentu swojego powstania wprowadza do oferty coraz to nowsze kolekcje cegieł klinkierowych, współtworząc nowe trendy stylistyczne jednocześnie dopasowując się do różnorodnych potrzeb klientów. Szeroki wachlarz kolorystyki i faktur zadowoli wszystkich miłośników eleganckiej klasyki, a także sympatyków surowej, zachwycającej prostotą awangardy. Niezależnie od stylu, jaki wybierzemy dla naszego przyszłego domu, w ofercie cegieł Terca na pewno znajdziemy ciekawe propozycje rozwiązań stylistycznych i kolorystycznych.

Artykuł na podstawie materiałów firmy Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. www.wienerberger.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz