Dlatego grubość termoizolacji budynku ma tak duże znaczenie

10.07.2012 Dlatego grubość termoizolacji budynku ma tak duże znaczenie

Dom jest inwestycją na lata. Ma być wygodny, estetyczny i ekonomiczny w utrzymaniu. Powinien zapewniać komfort, bezpieczeństwo, zdrowy i przyjazny mikroklimat wnętrza, być trwały, a zamiast wydatków przysparzać oszczędności.

Taki właśnie jest dom energooszczędny, który daje:

  • niski koszt ogrzewania dzięki spalaniu mniejszej ilości paliwa, np. gazu,
  • komfort cieplny – ciepło w zimie, przyjemny chłód w lecie, ciepłe i suche ściany, dobre powietrze, brak przeciągów,
  • czyste powietrze wokół nas – dzięki mniejszej emisji spalin, np. CO2.

Dlaczego energooszczędność?

Ceny paliw i energii do ogrzewania domów wzrosły o 2-3,5 razy w ciągu ostatnich 10 lat. Będą one rosły nadal, choć wciąż jest u nas nieco taniej niż na światowym rynku. Wyczerpują się też znane zasoby energii, a nowych znajduje się za mało.

Na jak długo wystarczy światowych zasobów? Ropy naftowej – na 40 lat, gazu ziemnego – na 60 lat, uranu – jeżeli ceny wzrosną na tyle, że eksploatacja niewielkich znanych złóż będzie ciągle opłacalna, to wystarczy ich na kilkadziesiąt lat, a węgla – na 125 lat, ale przy bardzo wysokich kosztach wydobycia i obciążeniu środowiska. Zaś energia odnawialna jest wciąż zbyt kosztowna, by stosować ją na skalę masową. Ciepło będzie coraz droższe, a najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed skutkami wzrostu cen paliw jest zainwestowanie w energooszczędność – w tym w dobrą izolację.

Skorzystaj z dobrych przykładów

Chcielibyśmy mieszkać lepiej, w większych, komfortowych mieszkaniach, tak jak mieszkańcy innych krajów Unii. Porównajmy, ile oni wydają na ogrzanie swoich domów (tab. 2), a ile my wydajemy w Polsce i – dlaczego?

Mimo że na statystycznego Polaka przypada połowa powierzchni mieszkalnej, co w innych krajach, to i tak wydatki na ogrzewanie w Polsce mają 2 razy większy udział w budżetach rodzin. Ale ... czy bylibyśmy w stanie ogrzać większe mieszkania, jeżeli na każdy metr potrzebujemy od 20 do 100% więcej ciepła niż inni Europejczycy? Więc zanim zaczniemy budować większe domy, pomyślmy, by budować je cieplejsze. Wtedy i nas będzie stać na ich utrzymanie.

Przez przegrody budowlane – ściany, dach i podłogę na gruncie – dom traci dużo ciepła. Warto zainwestować w ich ocieplenie i oszczędzać racjonalnie, tzn. przy jak najmniejszych nakładach uzyskać jak największe oszczędności. Jeśli najpierw dobrze ocieplimy dom, to będziemy mogli zmniejszyć dalsze koszty budowy lub termomodernizacji, np. tańsze będą instalacje grzewcze, bo przy bardzo małych stratach ciepła wystarczy mniejszy kocioł, będzie potrzeba mniej grzejników. Jeżeli dom będzie bardzo ciepły i zapotrzebowanie na ciepło minimalne, może opłacić się zastosowanie wygodniejszych lub nawet niekonwencjonalnych źródeł energii.

Którędy i ile ciepła ucieka z naszych domów?

  • Przez ściany – 20-30 %
  • Przez dach – 10-25 %
  • Przez okna – 15-25 %
  • Przez piwnicę (podłogę na gruncie) – 3-6 %
  • Przez wentylację – 30-40 %

Ocieplając nowe domy lub docieplając istniejące produktami ROCKWOOL o rekomendowanej grubości można zminimalizować straty ciepła i uzyskać duże oszczędności w kosztach ogrzewania.

Jak możemy zmniejszyć straty ciepła?

Porównajmy straty ciepła przez ściany i dachy typowych nowych domów budowanych w różnych krajach europejskich zgodnie z lokalnymi przepisami.

Polska jest w niechlubnej czołówce: więcej ciepła przez ściany niż w Polsce, traci się tylko w Hiszpanii, a podobnie jak u nas – w Austrii. Jednak w tamtych krajach, do kosztów ogrzewania dokładają się turyści, a my musimy sami za ciepło zapłacić. Wysokich strat w Polsce nie da się usprawiedliwić naszym klimatem. Przekonuje o tym przykład zimnej Skandynawii, gdzie ograniczono straty energii do minimalnego poziomu, stosując grubsze warstwy izolacji cieplnej z wełny mineralnej. Porównując straty ciepła przez dach widać, że Polska nie odbiega już tak bardzo od średniej europejskiej. Straty ciepła przez dachy wynoszą u nas około 100 MJ/m2 rok, a więc są prawie 2 razy mniejsze niż przez ściany. Jednak wciąż są prawie dwukrotnie wyższe niż w większości rozwiniętych krajów. Pokazuje to, jak wiele jeszcze możemy zaoszczędzić, zwiększając grubość izolacji.

Po pierwsze – izolacja!

Dlaczego zmniejszenie strat ciepła jest takie ważne? Bo straty oznaczają wprost tę ilość energii grzewczej, jaką trzeba dostarczać w zamian, by w domu wciąż było ciepło.

Aby poprawić izolacyjność cieplną ściany lub dachu, czyli zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła z U= 0,5 W/(m2K) na U= 0,3 W/(m2K) wystarczy dodać 5 cm izolacji cieplnej z wełny Rockwool. W ten sposób zmniejszymy roczne straty ciepła przez 1 m2 tak ocieplonej przegrody z 164 MJ/m2 do 98 MJ/m2. Koszt tej izolacji wynosi obecnie 7,00-15,00 zł/m2, zależnie od tego, jakim sposobem ocieplamy przegrodę. Ten wydatek zwraca się zaledwie w ciągu kilku lat – uzyskujemy 100 % zwrot poniesionych nakładów.

Jakie musiałoby być oprocentowanie lokat bankowych, czy udziałów w funduszach inwestycyjnych, aby przyniosło podobny efekt finansowy? Czy jakaś oferta na rynku dorówna termolokacie – inwestycji w ocieplenie?

A jak to wygląda na przykładzie całego budynku?

Każdy kolejny sezon grzewczy przyniesie podobne efekty i dalsze oszczędności (tab. 4). W przyszłości będą one jeszcze większe, bo wzrosną ceny paliw. Koszt dobrego ocieplenia budynków nie jest wydatkiem, ale dobrą inwestycją – termolokatą, która w całym okresie istnienia budynku przynosi korzyści finansowe.

Świadectwa energetyczne dla budynków

Ze względu na rosnące ceny paliw i potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europie i przyspieszenia jej rozwoju, ważnym elementem polityki UE staje się poprawa efektywności energetycznej. Już w styczniu 2006 r. zaczną funkcjonować we wszystkich krajach UE systemy oceny energetycznej budynków, dzięki którym właściciele, najemcy i użytkownicy będą mieli pełny dostęp do informacji o jakości energetycznej domów i który ma się przyczynić do stałego zmniejszania zużycia energii przez budynki. Jednym z widocznych elementów systemów oceny energetycznej będzie wydawanie świadectw energetycznych dla wszystkich nowych domów oddawanych do użytkowania oraz dużych budynków poddawanych gruntownej modernizacji. Przedstawienie świadectwa energetycznego będzie wymagane przy sprzedaży lub wynajmie. Koszty świadectw energetycznych będą niewielkie – mogą stanowić ułamki procent wartości obiektów, a korzyści dla wszystkich – różnorodne. Świadectwa umożliwią właścicielom nowo wznoszonych, sprzedawanych bądź wynajmowanych domów wykazanie ich energooszczędności i uzyskanie ceny sprzedaży lub czynszu najmu odpowiedniej do jakości budynków. Nabywcom i najemcom ułatwią wybór obiektów tańszych w eksploatacji. Projektantów będą motywować do wykazania inwencji w stosowaniu rozwiązań optymalizujących koszty budowy i eksploatacji z pożytkiem dla inwestorów.
Jaką klasę energetyczną uzyskałby Twój dom?

Artykuł na podstawie materiałów firmy ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. www.rockwool.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz