Podłoga na gruncie - wełna w podłodze

10.07.2012 Podłoga na gruncie - wełna w podłodze

Zwykle to najtańszy, najprostszy i najłatwiejszy sposób na wykonanie podłogi parteru w domach niepodpiwniczonych, dlatego też najczęściej stosowany.

Jaką wełnę wybrać

W podłodze na gruncie najlepiej bedzie zastosować twarde płyty o dużej gęstości i wytrzymałości na odkształcenia, które będą w stanie przenieść działające na nie obciążenia. Ponadto wełna ta powinna być zabezpieczona środkiem hydrofobizującym zmniejszającym jej nasiąkliwość.
Doskonale sprawdzą się w tym przypadku płyty STROPROCK, grubości 5, 6, 8 lub 10 cm. Ich pozostałe wymiary, to długość 100 cm i szerokość 50 cm.

Ważne przy układaniu

Ze względu na włóknistą strukturę warstwa ocieplenia z tego materiału powinna być odizolowana folią izolacyjną zarówno od gruntu, jak i od warstw układanego bezpośrednio na niej podkładu. Wełna ma dobrą izolacyjność akustyczną – nie przenosi drgań z gruntu na podłogę ani z podłogi na ściany. Aby poprawnie wykonać podłogę na gruncie, należy:

  • dobrze zagęścić warstwy podsypki z piasku, żwiru lub pospółki;
  • właściwie pielęgnować beton w trakcie wiązania;
  • wykonać szczelną izolację przeciwwilgociową i połączyć ją z poziomą izolacją ścian fundamentowych;
  • dokładnie ocieplić podłogę i ściany fundamentowe;
  • nie zmniejszać grubości warstw ustalonych w projekcie.

Przy wykonywaniu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych prace należy prowadzić dwuetapowo: do poziomu „0” przed ułożeniem betonowej płyty podłogi i powyżej poziomu „0” po zakończeniu stanu surowego domu. Dlatego już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu łazienki będzie stała miska ustępowa, i dokładnie tam wyprowadzić rurę kanalizacyjną.

Podłoga na gruncie ma prawie same zalety...

Nie wymaga obliczeń konstrukcyjnych, bo przenosi obciążenia bezpośrednio na grunt, nie obciążając przy tym ław fundamentowych. Bez problemu można ją wykonać we własnym zakresie na podstawie rysunku zawartego w projekcie budowlanym.

W miejscach, gdzie na podłogę działają większe obciążenia, na przykład w garażu od kół samochodu, jest to rozwiązanie wręcz niezastąpione. Trzeba jedynie zwiększyć grubość płyty betonowej i ją zazbroić. Grunt pod podłogą nawet w największe mrozy ma dodatnią temperaturę. Dlatego podłoga może mieć cieńszą warstwę izolacji termicznej niż strop z przestrzenią wentylowaną. Z tego samego powodu nie trzeba ocieplać przewodów instalacji kanalizacyjnych i wodociągowych – biegnących w gruncie pod podłogą – nie zamarzną, nawet jeśli temperatura na zewnątrz budynku spadnie znacznie poniżej zera. W podłodze na gruncie można nawet samodzielnie wprowadzać pewne zmiany, na przykład zwiększyć grubość ocieplenia.

...i jedynie drobne wady

Trzeba też pamiętać, że po wykonaniu podłogi na gruncie wszelkie remonty instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej biegnącej pod nią są bardzo kosztowne. Wiążą się bowiem z rozkuwaniem posadzki i warstw podłogi. Jedynym sposobem zabezpieczenia się przed tym jest prawidłowe ułożenie przewodów i odpowiednia ich eksploatacja.

Gdy z powodu wysokiego poziomu wody gruntowej lub dużego spadku terenu podłoga musi być wyniesiona ponad poziom gruntu (1-1,5 m), koszt materiału wypełniającego oraz jego transportu i zagęszczenia może sprawić, że okaże się ona nieopłacalna.

Artykuł pochodzi ze strony www.rockwool.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz