Jak wygląda obróbka komina i poddasza przy układaniu papy

10.07.2012 Jak wygląda obróbka komina i poddasza przy układaniu papy

Papy termozgrzewalne doskonale nadają się do wykonywania pokryć dachowych dachów płaskich. Ich zaletą jest łatwość montażu i duża żywotnośc materiał - zwłaszcza w przypadku pap modyfikowanych SBS. Największy kłopot w wykonaniu izolacji dachu płaskiego sprawią obróbki detali (ścian, kominów, attyk czy wywietrzników)

W tych właśnie miejscach najczęściej dochodzi do przecieków i to tutaj najczęściej popełniane są błędy wykonawcze. Prawidłowe wykonanie obróbek detali będzie rzutować na całość prac hydro-izolacyjnych. Zgodnie z powiedzeniem: „diabeł tkwi w szczegółach".

Obróbka komina i ściany

Pierwszym krokiem w wykonywaniu obróbek komina i ściany (podobnie jak w przypadku innych detali dachowych) jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia, do której będziemy wgrzewać papę musi być wolna od piasku, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Maksymalna wilgotność podłoża betonowego zapewniająca odpowiednią przyczepność wgrzanej papy nie może przekroczyć 6%. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykonywania izolacji pionowych budynku.

Tak przygotowane podłoże betonowe należy zagruntować preparatem gruntującym i pozostawić do przeschnięcia. Zagruntowanie powierzchni stanowi także tymczasową ochronę powierzchni przed wnikaniem do niej wody opadowej.

Montaż papy do podłoża może nastąpić dopiero po całkowitym przeschnięciu zagruntowanej powierzchni.

Następnie na połaci dachowej zgrzewana jest papa podkładowa (bez jej wywijania na płaszczyzny pionowe).

W narożu ściany (komina) montujemy trójkątny klin styropianowy, oklejony papą podkładową. Kolejnym krokiem jest zgrzanie pasa papy podkładowej (np. Czarna Mamba SBS MAX PYE PV200 S40) na połaci dachowej i ścianie. Zgrzewamy papę nawierzchniową na połaci dachu (bez jej wywijania na płaszczyzny pionowe), a następnie zgrzewamy pasy papy nawierzchniowej (np. Czarna Mamba SBS MAX PYE PV250 S52H) na połaci dachowej i ścianie.

Końcową czynnością jest montaż listwy dociskowej i uszczelnienie jej połączenia ze ścianą (kominem) przy użyciu masy trwale plastycznej.

UWAGA: do wykonywania obróbek detali dachowych nie należy stosować pap na osnowie z welonu szklanego z uwagi na niską wytrzymałość tego materiału.

Zaproponowane w artykule materiały to tylko propozycje, można zastosować także inne papy o takich samych parametrach. Obróbki można wykonywać z użyciem każdego materiału z oferty handlowej Swisspor Polska (wyjątkiem są tutaj papy oksydowane na osnowie z welonu szklanego).

Przedstawiony w publikacji sposób wykonania obróbki ściany i komina dotyczy tylko jednego wybranego problemu (pokrycie dachowe bez izolacji termicznej na podłożu betonowym).

Artykuł na podstawie materiałów firmy Swisspor Sp. z o.o. www.swisspor.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz