Co warto wiedzieć o stosowaniu poryzowanych pustaków Porotherm

10.07.2012 Co warto wiedzieć o stosowaniu poryzowanych pustaków Porotherm

Jeszcze do niedawna budowanie ciepłych domów tylko z jednej warstwy cegieł nie było możliwe. Tym bardziej trudno było sobie wyobrazić, że współczynnik przenikania ciepła ścian jednowarstwowych może osiągać parametry porównywalne ze współczynnikiem właściwym dla ścian wielowarstwowych. Obecnie system Porotherm firmy Wienerberger, w ramach którego oferowana jest szeroka gama pustaków produkowanych w nowoczesnej technologii poryzacji, spełnia te wymagania. Dzięki temu zewnętrzne ściany jednowarstwowe nie potrzebują dodatkowego ocieplenia. Ich wysoka izolacyjność termiczna pozwala wypoczywać zimą w przytulnym cieple, a latem cieszyć się orzeźwiającym chłodem naszego domu.

Nowoczesny przedsiębiorca budowlany czy inwestor wybiera dziś nie tylko sam materiał budowlany, ale przede wszystkim system, na bazie którego będzie powstawał dom. Budowanie w systemie ma szereg zalet, które bezpośrednio przekładają się na korzyści finansowe. Najważniejsze z nich to możliwość właściwego doboru materiałów dla danego zastosowania, uzupełnianie się asortymentu produktów w ramach systemu, pewność stałej jakości wyrobów, możliwość precyzyjnego kosztorysowania oraz wsparcie techniczne ze strony ekspertów. Pomocą inwestorom służą również liczne materiały informacyjne dostępne w sieci sprzedaży.

Kompleksowe rozwiązania

Porotherm to kompletny i wysokiej jakości system budowania z poryzowanych pustaków ceramicznych. Ofertę stanowią pustaki przeznaczone do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych niewymagających docieplenia oraz szeroka gama pustaków w różnych formatach, która umożliwia wykonywanie ścian wewnętrznych nośnych i działowych. Integralną część systemu stanowią także ceramiczne, gęstożebrowe stropy Porotherm oraz belki nadprożowe. Paletę produktów uzupełniają termoizolacyjne zaprawy murarskie Porotherm TM oraz zaprawy tynkarskie. Niewątpliwą zaletą budowania w systemie Porotherm jest szybkość murowania. Duże rozmiary pustaków oraz brak spoiny pionowej (pustaki łączy się metodą pióro+wpust) sprawiają, że murowanie w systemie Porotherm jest aż dwukrotnie szybsze w porównaniu z metodą tradycyjną. Pozwala to także znacznie zaoszczędzić zarówno na kosztach robocizny, jak i samej zaprawy.

Ciepła ceramika jeszcze cieplejsza

Podstawowym ogniwem systemu przeznaczonym do wznoszenia ścian konstrukcyjnych jednowarstwowych są pustaki Porotherm 38 P+W, 44 P+W oraz 50 P+W. Ze względu na bardzo dużą ilość porów powietrznych w materiale ceramicznym (uzyskanych w wyniku procesu poryzacji w trakcie wypalania pustaków) oraz dzięki specjalnie zaprojektowanemu układowi drążeń pustaków takie ściany zewnętrzne nie wymagają już dodatkowego ocieplenia. Na uwagę zasługuje fakt, że izolacyjność termiczna ścian jednowarstwowych wybudowanych z pustaków Porotherm 38 P+W (U=0,35 W/m2K), Porotherm 44 P+W (U=0,31 W/m2K) i Porotherm 50 P+W (U=0,29 W/m2K) znacznie przekracza wymagania stawiane ścianom jednowarstwowym (UK=0,50 W/m2K). A zatem ściany te nie tylko z powodzeniem spełniają wymagania izolacyjności termicznej dla ścian jednowarstwowych, lecz mogą nawet osiągać wartości wymagane dla ścian z dodatkowym ociepleniem (UK=0,30 W/m2K). Oznacza to, że dom, który zbudujemy w systemie Porotherm, może być jednakowo ciepły jak dom ze ścianami dwu- lub trójwarstwowymi z dodatkowym ociepleniem!

Jeden pustak, wiele korzyści

Obok termoizolacyjności pustaki Porotherm charakteryzuje także bardzo dobra dyfuzja pary wodnej – potocznie zwana "oddychaniem ścian". Dzięki zdolności dyfuzji we wnętrzu budynku wilgotność powietrza utrzymuje się na stałym, optymalnym poziomie, co korzystnie wpływa na panujący w środku przyjazny domownikom mikroklimat. Z kolei stateczność cieplna murów wykonywanych w technologii Porotherm pozwala na utrzymanie stałej, odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki odpowiedniej masie ściany jednowarstwowe gromadzą i oddają ciepło w zależności od temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Proces ten zachodzi zarówno w cyklu dobowym, jak i rocznym. Zimą zabezpiecza więc przed gwałtownym wychłodzeniem domu, a latem przed jego nadmiernym przegrzaniem. Âciany jednowarstwowe akumulują również energię promieniowania słonecznego i efektywnie ją wykorzystują do zapewnienia stabilnej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Ten korzystny proces charakterystyczny dla systemu Porotherm nie występuje w przypadku ścian budowanych metodą tradycyjną z dociepleniem, ponieważ dodatkowa izolacja uniemożliwia przejmowanie ciepła promieniowania słonecznego przez mury.

W systemie taniej

Statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu w systemie ścian jednowarstwowych Porotherm – do tej pory w naszym kraju powstało już kilkadziesiąt tysięcy domów bazujących na technologii Porotherm. Powód? Po przeliczeniu kosztów budowy i ogrzewania okazuje się, że system Porotherm jest tańszy od tradycyjnej technologii z dociepleniem. Koszt wykonania 1 m2 ściany jednowarstwowej bez docieplenia wynosi (w zależności od rodzaju użytych cegieł i zaprawy) od 115 zł (dla pustaków Porotherm 38 P+W na zaprawie cementowo-wapiennej) do 175 zł (dla cegieł Porotherm 50 P+W na zaprawie termicznej), podczas gdy koszt wykonania 1 m2ściany np. dwuwarstwowej (pustak Max 220 + 10 cm docieplenia) to wydatek rzędu 215 zł. Ponadto domy wybudowane w systemie Porotherm charakteryzuje wielopokoleniowa trwałość, ściany nie zmieniają w miarę upływu czasu właściwości użytkowych, czyli nie tracą właściwości termicznych i akustycznych.

Dom naszych marzeń

Wiosna to najintensywniejszy okres przygotowań do budowy. Jedną z najważniejszych decyzji, która wpłynie na komfort użytkowania naszego domu przez wiele następnych lat, jest wybór technologii, w jakiej wzniesiemy nasz wymarzony dom. Każdy z nas pragnie, aby jego dom był ciepły, przytulny i zapewniał miłą, domową atmosferę. Był miejscem wypoczynku po pracy i spotkań w gronie najbliższych. Pragniemy domu bezpiecznego, który zapewni nam schronienie zarówno w długie mroêne wieczory, jak i podczas letnich upałów. Ciepły i bezpieczny dom to podstawowe kryteria, jakimi warto się kierować, dokonując wyboru technologii budowy. Najlepiej wymagania te spełnia ceramika poryzowana.

Marzysz o ciepłym i przytulnym domu? To o wiele prostsze, niż myślisz! Porotherm to kompletny system budowy oparty na doskonałej jakości cegłach ceramicznych łączonych metodą pióro+wpust. Dzięki niemu budowa domu jest szybsza, prostsza i tańsza – nawet o 30%. Co więcej, z cegieł Porotherm o grubości 50, 44 lub 38 cm można budować ściany nośne niewymagające dodatkowego ocieplenia – posiadają one parametry termiczne na poziomie ścian docieplanych. Mikroskopijne pory wypełnione powietrzem oraz specjalnie zaprojektowany układ drążeń sprawiają, że tradycyjna ceramika nabiera wyjątkowych właściwości termoizolacyjnych. Zbuduj swój własny, ciepły dom – zrób to szybko i oszczędnie!

Artykuł na podstawie materiałów firmy Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. www.wienerberger.com.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz