Fakty i mity na temat dachówek ceramicznych: co warto wiedzieć

25.06.2012 Fakty i mity na temat dachówek ceramicznych: co warto wiedzieć

Problem polega jednak na tym, iż paradoksalnie, podejmując najważniejsze decyzje, często nawet nieświadomie, korzystamy z zasłyszanych i stereotypowych opinii. W budownictwie panuje wiele takich nieuzasadnionych mitów. Każdy, kto budował dom na pewno spotkał się niejednokrotnie z poglądem, że najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest budowanie z cegły i stosowanie klasycznych metod docieplania. Jednak po konsultacji ze specjalistami okazuje się, że bardziej opłacalna jest inwestycja w droższe i lepsze materiały, które łączą w sobie właściwości termoizolacyjne i szybkość wykonania.

Podobna sytuacja dotyczy powszechnej opinii o przydomowym szambie. Uważa się je za „gwaranta” nieprzyjemnej aury zapachowej, podczas gdy nowoczesne rozwiązania tego typu są bezzapachowe i przyjazne dla środowiska. Powierzchowne i stereotypowe opinie dotyczą także kwestii wyboru pokrycia dachowego – a należy pamiętać, że dach ma ogromny wpływ na trwałość i ogólną estetykę budynku, więc decyzja o wyborze materiału dekarskiego musi być dobrze przeanalizowana i przemyślana. Wybór pokrycia dachowego jest trudny: na rynku mamy stosunkowo duży wybór rozwiązań, poczynając od pokryć ceramicznych, betonowych, blaszanych, przez pokrycia z włóknocementu, kończąc na pokryciach cera-miczno-matalowych.

Jak przy tak szerokiej ofercie dokonać trafnej decyzji, nie sugerując się nieprofesjonalnymi i zasłyszanymi poradami? Przykładowo o dachówce ceramicznej krążą dwie nieprawdziwe i potoczne opinie. W porównaniu z pozostałymi materiałami są one uważane za drogi i ekskluzywny materiał pokryciowy. Analizując jednak trwałość dachówki ceramicznej okazuje się, że jej cena wcale nie jest wysoka. Długotrwałość dachówek ceramicznych jest ich niepodważalnym i udowodnionym atutem. Dachówki są materiałem doskonale znoszącym skoki temperatury, zachowującym swą trwałość nawet przez kilkadziesiąt lat. Są niezwykle odporne na czynniki mechaniczne i chemiczne. Niemiecki Das Institut für Ziegelforschung w Essen przeprowadził badania, w czasie których zamrażano i rozmrażano dachówki 50 razy, poddawano je działaniu kwasu siarkowego o wysokim stężeniu (odpowiadającemu kwaśnym deszczom) oraz ługu potasowego o stężeniu 20% (odpowiadającemu niezwykle żrącym ptasim odchodom). Dachówka ceramiczna przeszła testy pozytywnie, podczas gdy na powierzchni dachówek cementowych, które poddano podobnym działaniom, zaobserwowano niekorzystne zmiany. Wybierając dachówkę ceramiczną oszczędzamy także na robociźnie (jakiekolwiek usterki mogą zostać z łatwością skorygowane przez wymianę jednego lub kilku elementów) i na stratach materiału przy jego przycinaniu (dużych ubytków można się spodziewać w przypadku pokrycia wielkoformatowego). Dlatego też przy wyborze pokrycia dachowego nie należy się sugerować się jedynie ceną – najważniejsze powinny być całkowite koszty inwestycji, długofalowe efekty oraz łatwa i tania korekta.

Drugą obiegową fałszywą opinią na temat dachówek ceramicznych jest problem ich dużej wagi, postrzegany przez niektórych jako ich podstawowa wada. Jednak ciężkość pokrycia ceramicznego pełni jak najbardziej pozytywną funkcję. Dzięki niemu dach jest stabilny, a dachówki obciążają nie tylko konstrukcję dachu, ale taż cały budynek. Straty wywołane np. silnym wiatrem są mniejsze w wypadku dachówek ceramicznych niż szkody na dachach pokrytych lekkimi materiałami. Dachy ceramiczne posiadają zalety, których nie mają inne pokrycia dachowe. Dzięki ułożeniu dachówek ceramicznych na ruszcie z łat i kontrłat pod pokryciem odbywa się doskonała cyrkulacja powietrza, w konsekwencji zapewniająca sprawne usuwanie zwilgocenia i obniżająca koszty ogrzewania. Efektem tego jest znaczne wydłużenie okresu między kolejnymi remontami. Dodatkowo dachówki ceramiczne doskonale tłumią hałas – jest to niezwykle istotna zaleta w przypadku domów jednorodzinnych. Do niezaprzeczalnych zalet dachówki ceramicznej zaliczają się jej walory estetyczne. Pokrycie dachówkowe może być niemal w dowolnym kolorze (np. czerwone, czarne, zielone, niebieskie, brązowe) oraz kształcie (np. mnich-mniszka, esówka, karpiówka). Tak szeroka oferta umożliwia właściwe dobranie dachówki do kształtu domu, dachu i ogólnej kolorystyki budynku, jak również do możliwości finansowych inwestora. Oprócz tego dachówki ceramiczne dają sposobność realizacji każdego nawet najbardziej skomplikowanego kształtu dachu. Producenci oferują bowiem całą gamę akcesoriów uzupełniających, takich jak dachówki skrajne, koszowe, antenowe, szczytowe, gąsiory czy wentylacyjne, które mogą sprostać wszelkim pomysłom i oczekiwaniom. Ważnym dodatkowym atutem dachówek ceramicznych jest wykorzystywanie w ich produkcji tylko naturalnych surowców, jakimi są glina i woda oraz wypalanie dachówek przy użyciu gazu ziemnego, uwalniającego najmniej szkodliwe spaliny. Najlepszym świadectwem jakości dachówki ceramicznej jest wielowiekowa tradycja jej używania. Decydując się na dachówki ceramiczne ma się pewność, że jest to materiał trwały, naturalny i sprawdzony. „Swoim klientom polecam tylko dachówki ceramiczne. Prócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych i ekologicznych gwarantują również doskonałą wentylację i zapewniają zdrowy klimat w budynku. Wyższą cenę dachu ceramicznego równoważy jego trwałość. Taka inwestycja w dłuższej perspektywie czasu jest bardzo opłacalna” – ta opinia wrocławskiego arch. Wojciecha Chrzanowskiego jest najtrafniejszym podsumowaniem naszych rozważań.

Artykuł na podstawie materiałów firmy Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o.

Powrót

Zobacz również

Powiązane produkty

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz