Jak rozpoznać dobry pelet?

02.12.2019 Jak rozpoznać dobry pelet?

Kotły na pellet stają się coraz bardziej popularne ze względu na chęć dbania o środowisko. Te ekologiczne paliwo doskonale sprawdza się przy ogrzewaniu domów jednorodzinnych. Czym dokładnie jest pellet i jak rozpoznać jego dobrą odmianę?

Pellet – co to?


To rodzaj odnawialnego paliwa z biomasy, przeznaczonym do ogrzewania pomieszczeń przy pomocy specjalnego kotła. Pellet to drewno opałowe w postaci granulatu z trocin drzewnych. Charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną oraz niską wartością wytwarzanego popiołu. Spalanie go jest bezpieczne dla środowiska, ponieważ emisja dwutlenku węgla jest znikoma, a popiół może zostać wykorzystany jako cenny nawóz organiczny.

Jak rozróżnić dobry pellet od złego?


Bardzo często dobry pellet można rozpoznać już na pierwszy rzut oka po tym, jak wygląda. Wzorcowy pellet powinien występować w kształcie mocno sprasowanych wałków o średnicy 6-8 mm i długości 2-3 cm oraz posiadać gładką powierzchnię. Musi on charakteryzować się jednakową wielkością kawałków – dzięki temu mamy pewność, że został wyprodukowany starannie, w profesjonalny sposób.

Aby rozróżnić dobry pellet od złego, warto przyjrzeć się też jego kolorowi. Jeśli ma on jednolity kolor, możemy czuć się bezpiecznie – został wyprodukowany z jednego gatunku drewna. Dobry pellet to również niska zawartość pyłów, które możemy dostrzec już w opakowaniu czy na ziemi w miejscu przechowywania. W czasie spalania dobrej jakości pellet powinien wydzielać zapach spalanego drewna, a po spaleniu pozostawić niewielkie ilości popiołu.

Zły pellet może spowodować liczne uszkodzenia wewnątrz naszego kotła. Słabej jakości opał może zapychać palnik i powodować spiekanie popiołu. Na niską jakość pelletu może wskazywać jego nierównomierny, spękany kształt, kolor w różnych odcieniach oraz różna wielkość poszczególnych kawałków. Słaby pellet może zawierać w sobie wysoką zawartość pyłów, resztki farb, impregnatów, a nawet plastiku. Pozostawi on po spaleniu sporą ilość popiołu.

Jeśli powyższe testy są niewystarczające, jakość pelletu można sprawdzić także przy pomocy szybkiego eksperymentu z wodą. Prawidłowo wyprodukowany pellet o doskonałej jakości tonie w wodzie, zaś słaby pellet będzie się na niej unosił.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz