Wybieramy kotły na ekogroszek - na co zwrócić uwagę?

04.11.2019 Wybieramy kotły na  ekogroszek - na co zwrócić uwagę?

Kocioł centralnego ogrzewania to urządzenie, które nie tylko zapewnia nam ciepłe kaloryfery, ale również dostarcza ciepłej wody użytkowej. Decydując się na konkretne urządzenie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wiążą się z kosztami pozyskiwania ciepła, komfortem użytkowania oraz możliwością obsługi wszystkich systemów, które są zainstalowane w naszym domu. Pierwszym wyborem, którego musimy dokonać, jest rodzaj spalanego opału. Na rynku mamy dziś duży wybór różnych urządzeń, od kotłów gazowych po kotły na ekogroszek. Przyjrzyjmy się uważniej tym ostatnim i zobaczmy, które elementy wyposażenia i jakie parametry takich kotłów warto dokładnie sprawdzić.

 

5 klasa, EcoDesign i co jeszcze?

Kotły na ekogroszek muszą spełniać normy 5 klasy, dobrze też, gdy mają certyfikat EcoDesign, ponieważ oznacza to, że uzyskują wysoką efektywność energetyczną nie tylko przy pracy z pełną mocą nominalną, ale również przy mniejszym obciążeniu. Ze względu na to, że większość czasu kocioł pracuje, wykorzystując jedynie część swoich możliwości, ten parametr jest bardzo ważny i przekłada się na zużycie opału i koszty, jakie będziemy ponosić w związku z ogrzewaniem.

Kotły na ekogroszek są wyposażone w pojemniki na węgiel oraz podajniki dozujące go wprost do palnika. Trzeba pamiętać, że większy pojemnik oznacza rzadsze uzupełnianie opału, a zatem i bardziej komfortową obsługę.

 

Niektóre modele kotłów są wyposażone w specjalne systemy ułatwiające odpopielanie i czyszczenie urządzenia. Warto zainteresować się tym, czy urządzenie, które chcemy kupić, posiada udogodnienia tego typu. Bardzo praktyczne są np. wyjmowane pojemniki na popiół.

Kocioł musi być w stanie obsłużyć wszystkie obiegi wody, na jakie mamy podzieloną naszą instalację CO. Dobrze również, gdy ma możliwość dodatkowego podłączenia obiegu ciepłej wody użytkowej.

Warto też zwrócić uwagę, czy sterownik kotła umożliwia sterowanie pracą dodatkowych urządzeń, np. elektrozaworów i różnych pomp obiegowych. Dobrze, jeśli producent przewidział możliwość podłączenia czujnika pogodowego i regulatorów pokojowych. Przydaje się też możliwość sterowania pracą kotła przez internet. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze pełniej zautomatyzować obsługę systemu CO.

 

Trzeba pamiętać również o tym, że kocioł kupujemy na wiele lat. Sprawdźmy więc, czy elementy mające bezpośredni kontakt z paleniskiem są wykonane z grubej blachy kotłowej. Dzięki temu kocioł będzie nam mógł służyć dłużej. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie warunków gwarancji, okresu, na który jest udzielana oraz sieci serwisowej i kosztów oraz częstotliwości obowiązkowych przeglądów.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz