Układanie kostki brukowej krok po kroku

05.10.2019 Układanie kostki brukowej krok po kroku

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Kostka brukowa jest jednym z bardziej popularnych sposobów utwardzania nawierzchni. Wykonuje się z niej zarówno ścieżki ogrodowe, jak i przydomowe chodniki. Bardzo często jest używana do wykładania miejsc parkingowych i podjazdów. W wielu przypadkach korzysta się z niej także przy układaniu tarasów, przygotowywaniu nawierzchni w wiatach czy altanach. Jednymi z czynników, dla których kostka brukowa jest tak chętnie wykorzystywana, jest dość szeroka paleta kolorystyczna, dostępność bardzo wielu ciekawych odmian i kształtów, a także duża łatwość jej układania. Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób powinno się układać kostkę brukową.

 

Nawierzchnia z kostek brukowych

Kostka brukowa sprawdzi się zarówno na dużej powierzchni, jak i przy wykonaniu stosunkowo wąskich ścieżek. Wszystko zależy jednak od jakości użytych materiałów, precyzji wykonania oraz właściwym przeprowadzeniu wszystkich elementów prac.

Układanie kostki zaczyna się od wyznaczenia miejsca, w którym chcemy ułożyć kostkę. Warto dobrze przemyśleć szerokość, tak, by jak najrzadziej trzeba było ciąć kostkę. Rozsądnym wyjściem będzie takie zaplanowanie ścieżki czy podjazdu by pocięte elementy wykorzystywać naprzemiennie po obu stronach rzędów.

Prace przy układaniu kostki wymagają usunięcia części podłoża. W zależności od tego, jaką wytrzymałość ma mieć nawierzchnia, wybieramy kostki o większej lub mniejszej grubości. Usunięta warstwa powinna dać nam możliwość ułożenia kostki, wykonania podbudowy oraz podsypki. W zależności od rodzaju i spoistości gruntu warstwy te muszą być grubsze lub cieńsze. W większości przypadków będzie to od 20 do 40 cm. Boki zawsze musimy umocnić przy pomocy odpowiednich krawężników. Wkopujemy je zwykle nieco głębiej, tak by zapobiegały rozchodzeniu się nawierzchni na boki.

Podbudowę zwykle wykonujemy z kruszywa. Możemy użyć żwiru, tłucznia bądź klińca. Trzeba pamiętać, że podbudowa powinna być odpowiednio zagęszczona. Podbudowa powinna umożliwiać zachowanie kilkuprocentowego spadku, tak by na nawierzchni nie tworzyły się kałuże, a woda mogła swobodnie spływać.

Na warstwie podbudowy umieszcza się piaskową podsypkę. Po montażu krawężników i wyrównaniu podsypki na jej powierzchni układa się rzędami kostkę. Po zakończeniu prac całość należy posypać piaskiem, tak by wypełniły się wszelkie szczeliny między kostkami, a następnie ubić ubijarką płytową.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz