Do czego można wykorzystać klinkier?

02.09.2019 Do czego można wykorzystać klinkier?

 

Do czego można wykorzystać klinkier?

Klinkier to materiał, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest uważany za niezwykle elegancki i prestiżowy. Bywa stosowany jako element ozdobny, a także ze względu na swoją ponadprzeciętną trwałość. Cegły i płytki klinkierowe mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Zobaczmy, do czego można wykorzystać klinkier we współczesnym budownictwie.

 

Co to jest klinkier?

Klinkier jest produkowany w formie cegieł, płytek oraz bruku. Wytwarza się go z najlepszej jakości gliny, o wysokiej zawartości wapienia oraz żelaza, która jest wypalana w wysokiej temperaturze, najczęściej powyżej 1100°C. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka wytrzymałość i twardość. Dzięki spiekaniu powierzchni materiał ten ma również bardzo niską nasiąkliwość, za której sprawą jest odporny na mróz oraz działanie wody.

 

Gdzie się stosuje klinkier

Do niedawna klinkier był powszechnie stosowany do wznoszenia kominów, zarówno tych domowych, jak i przemysłowych, jednak obecnie ma to miejsce niezwykle rzadko. Ze względu na dobrą tolerancję wody klinkieru używano też do budowy kanałów burzowych i ściekowych. Do dziś wiele fragmentów miejskich kanalizacji wykonanych z tego rodzaju cegieł jest w pełni sprawna i ciągle użytkowana.

We współczesnym budownictwie klinkier najczęściej jest używany do wykonywania elewacji budynków. Wykonuje się z niego mur zewnętrzny w przypadku budowy ścian trójwarstwowych, bądź używa jako płytek elewacyjnych.

W wielu przypadkach cegły klinkierowe są wykorzystywane do budowy ogrodzeń, zwykle wykonuje się z nich podmurówki i słupki, które są łączone z częścią ażurową z metalu lub drewna. Dość często z klinkieru powstają także altany, śmietniki oraz murki ogrodowe.

Cegły i płytki klinkierowe są również chętnie używane we wnętrzu domu. Cegły są często stosowane w obudowach kominków oraz na ścianach kuchennych. Podobnie wykorzystuje się płytki klinkierowe. Wraz z modą na wnętrza w stylu industrialnym coraz częściej klinkierem są wykładane całe ściany lub nawet pomieszczenia.

Klinkier jest dostępny nie tylko w kolorze czerwonym, ale również w innych wybarwieniach. Najczęściej można znaleźć cegły i płytki w różnych odcieniach szarości i żółci, ale dostępne jest prawie pełne spektrum kolorów.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz