Brykiet czy drewno opałowe: czym palić w kominku | promocje

12.08.2019 Brykiet czy drewno opałowe: czym palić w kominku | promocje

Domowy kominek to nie tylko możliwość pozyskiwania dodatkowego ciepła, ale także kreowanie niepowtarzalnej atmosfery i bardzo atrakcyjny element dekoracji wnętrza. Wielu posiadaczy kominków staje coraz częściej przed dylematem co wybrać do palenia w kominku: brykiet czy może drewno opałowe? Sprawdźmy, jakie są cechy każdego z tych materiałów i co można zyskać, decydując się na jeden z nich.

 

Drewno opałowe

Drewno opałowe to tradycyjnie używany materiał do spalania w celu pozyskania ciepła. Dobre drewno opałowe musi pochodzić z gatunku liściastego oraz być dobrze wysuszone. Wysoka wilgotność oznacza, że drewno nie nadaje się do spalenia. W takim przypadku powstanie znikoma ilość ciepła, za to bardzo dużo dymu. Dużemu zanieczyszczeniu może ulec nie tylko wkład kominkowy, ale także sam komin.

Największą zaletą spalania drewna jest to, że daje ono jasny i bardzo ładny płomień. Spalając drewno dobrej jakości, zyskamy solidną porcję energii. Największymi wadami drewna jest to, że musi on być przechowywane w odpowiednich warunkach i dobrze osuszone. Wymaga to posiadania odpowiedniego miejsca, które jest zadaszone i zapewnia dobry przepływ powietrza.

 

Brykiet

Brykiet jest produkowany z rozdrobnionego naturalnego drewna, które zostało uformowane w kształt poręcznych kostek lub walców. Brykiet ma zwykle znacznie niższą wilgotność niż drewno opałowe. Z tego powodu można z niego uzyskać nieco więcej ciepła niż z porównywalnej ilości drewna. Ważna jest jednak jego jakość. Dobry brykiet jest produkowany z wiórów i trocin pochodzących z czystego drewna. W przypadku brykietu z produktów drewnopochodnych resztki klejów lub wypełniaczy powodują powstanie dużej ilości szkodliwych substancji i często prowadzą do silnego zanieczyszczenia instalacji kominowej.

Dużą zaletą brykietów jest to, że są bardzo wygodne w użytkowaniu. Kostki łatwo przechowywać, szczególnie w przypadku, gdy są zapakowane w szczelne i chroniące przed wilgocią worki lub folie. Największą wadą brykietu jest to, że jego spalanie jest mało efektowne. Spalany brykiet bardziej przypomina żarzenie się niż jasne płonienie, które znamy ze spalania drewna.

 

Co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, na co w większym stopniu zwracamy uwagę – nastrój i przyjemność, jaką daje spalane drewno czy też efektywność i wygodę, którą oferują brykiety.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz