Co warto wiedzieć o rodzajach konstrukcji i kształtu dachów

07.08.2019 Co warto wiedzieć o rodzajach konstrukcji i kształtu dachów

Dach to ważny element budynku zarówno jeśli chodzi o pełnione funkcje użytkowe, jak i pod względem znaczenia dla wyglądu całego budynku. Dachy chronią przed wpływem warunków atmosferycznych oraz pomagają w utrzymaniu ciepła we wnętrzu. Zmniejszają także ilość hałasu, jaki dociera do nas z zewnątrz. Odpowiednio dobrany dach może sprawić, że dom nabierze ciekawego charakteru. Sprawdźmy, jakie są różne rodzaje dachów ze względu na ich kształt i konstrukcję.

 

Dach dwuspadowy

Najprostszym konstrukcyjnie i najczęściej spotykanym rodzajem dachu jest dach dwuspadowy. Jego dwie połacie stykają się ze sobą, tworząc kalenicę i opadają na dwie strony zazwyczaj pod kątem nieprzekraczającym 45°. Dach dwuspadowy dobrze odprowadza wodę opadową i nie zalega na nim śnieg.

 

Dach płaski

Dachy płaskie są najczęściej wykonywane na budynkach użytkowych. Na domach jednorodzinnych spotyka się je rzadziej. Zwykle jest wykorzystywany w projektach domów w bardzo nowoczesnym stylu. Zaletą dachu płaskiego jest to, że jego połać może być używana jako taras lub zagospodarowana jako tzw. zielony dach. Korzyścią z użycia dachu płaskiego jest to, że wszystkie pomieszczenia ostatniej kondygnacji mają jednakową wysokość i cała ich powierzchnia jest w pełni funkcjonalna.

 

Dach czterospadowy oraz namiotowy

Dachy czterospadowe, tzw. kopertowe mają cztery połacie. Posiadają one kalenicę, tak jak dachy dwuspadowe, ponieważ dwie szersze połacie mają kształt trapezu. Dwie pozostałe są zaś trójkątami.

Dachy namiotowe podobnie jak kopertowe mają 4 połacie, jednak tutaj mają one kształt trójkątów, dach tego rodzaju przypomina więc mocno spłaszczoną piramidę.

 

Dachy wielopołaciowe

 Dachy wielopołaciowe są kombinacjami różnych rodzajów dachów. Mogą być np. połączeniem dachu czterospadowego nad jedną częścią domu i dwuspadowego nad inną. Dachy tego typu są konstruowane w przypadku budynków o bardziej złożonym rzucie, np. w kształcie litery „T”.

 

Pozostałe konstrukcje dachów

Poza najpopularniejszymi rodzajami dachów spotyka się również inne konstrukcje. Najczęściej są to dachy mansardowe, których połać ma dwa różne kąty nachylenia, jest jakby przełamana. W przypadku budynków gospodarczych i użytkowych stosuje się zwykle jednopołaciowe dachy pochyłe. Są one podobne do dachów płaskich, jednak ich konstrukcja jest przechylona pod kątem do około 20° tak, by ułatwić spływanie wody.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz