Czym się różnią od siebie bloczki betonowe cegły i pustaki

15.06.2019 Czym się różnią od siebie bloczki betonowe cegły i pustaki

Dopiero podjęcie decyzji o budowie domu skłania do przemyśleń, z czego może być on wykonany. Na rynku dostępna jest cała gama materiałów budowlanych. Różnią się one między sobą wytrzymałością, możliwościami konstrukcyjnymi, właściwościami izolacyjnymi oraz ceną. Do najpopularniejszych budulców należą bloczki betonowe, pustaki oraz cegły. Co je odróżnia od siebie?

Czym są bloczki betonowe?

Bloczki betonowe mogą być wykorzystywane do budowy ścian, ale bardzo dobrze sprawdzają się także jako fundamenty czy piwniczne mury. Mają kształt bryły prostopadłościanu oraz nie ma w nich otworów ani dziur. Produkuje się je z mieszaniny żwiru, cementu oraz piasku. Do ich wykonania stosuje się wibroprasę – ten sprzęt zapewnia, że bloczki mają powtarzalne wymiary i kształt. Budulec ten jest lekki, a zarazem wytrzymały. Można go kształtować przy pomocy piły. Ogromną zaletą bloczków betonowych jest niska nasiąkliwość, która oznacza, że nie absorbują one wody. Na uwagę zasługuje także ich cena – koszt zakupu tego materiału jest zdecydowanie niższy niż cegieł.

Cegły – co je charakteryzuje?

Cegły powstają z gliny, która jest wypalana w temperaturze od 800 do 1000°C. Są materiałem niepalnym i cechuje je duża odporność na ściskanie. Jednak mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Dlatego też wykonuje się z nich najczęściej ściany wewnętrzne i nośne budynków, buduje kominy czy wznosi słupy. Należy również podkreślić aspekt wizualny cegieł – ich charakterystyczny wygląd nie ma sobie równych. Do tego budulca skutecznie może zniechęcić jego cena, która w porównaniu z kosztami innych materiałów jest dosyć wysoka.

Jakie cechy wyróżniają pustaki?

Pustaki mogą być ceramiczne – produkuje się je wtedy jak cegły lub betonowe. Pustaki ceramiczne są chętnie wykorzystywane podczas budowy domów ze względu na swoje liczne zalety. To budulec wytrzymały, odporny na czynniki mechaniczne, ale także – co szalenie istotne dla każdego budynku – ma świetne właściwości izolacyjne. Chroni przed wychładzaniem się pomieszczeń oraz zapobiega przedostawaniu się do nich hałasu. Budowa z użyciem pustaków ceramicznych przebiega też zazwyczaj szybko i sprawnie.

 

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz