Zalety i wady brykietu drzewnego: sprawdź w ofercie Luskar

13.06.2019 Zalety i wady brykietu drzewnego: sprawdź w ofercie Luskar

Brykiet drzewny to produkt, który może służyć do ogrzewania domu. Wielu z nas kojarzy go także z grillowaniem. Paliwo to od lat jest bardzo popularne, a korzyści płynące z jego wykorzystywania zdają się dominować nad jego wadami. Poza tym jest dostępny w praktycznie każdym składzie opałowym, a nawet w dużych marketach. Jakie są wady i zalety brykietu drzewnego?

Brykiet drzewny – co to takiego?

Brykiet drzewny to nic innego jak sprasowane odpady drewna. Do jego produkcji wykorzystuje się trociny, słomę oraz torf. Ze względu na swoją łatwopalność jest stosowany jako materiał opałowy, ale również jako rozpałka.

Niestety, to naturalne paliwo jest niekiedy zanieczyszczane i oprócz występujących w przyrodzie składników może także zawierać wióry płyt MDF. Taki brykiet pali się zdecydowanie gorzej, brudzi komin, a także jest szkodliwy dla środowiska.

Jakie są zalety brykietu drzewnego?

Jego dużą zaletą jest jego dostępność – brykiet drzewny można kupić nawet podczas zakupów spożywczych w sklepie. Na uwagę zasługuje łatwość jego transportu. Poręczne opakowania są wygodne oraz można je przewozić w samochodzie bez obawy o zabrudzenie bagażnika.

Brykietem można palić w piecach, kotłach centralnego ogrzewania oraz w kominkach, których nie zabrudzi. W związku z faktem, że ten materiał ma wysoką wartość energetyczną, może ogrzewać pomieszczenia przez naprawdę długi czas. Brykiet drzewny spala się do końca, a pozostały popiół nadaje się do wsypania go do kompostownika.  Istotny jest także ekologiczny aspekt wykorzystywania brykietu – to paliwo zupełnie naturalne, przyjazne dla środowiska. Przechowując je w suchym miejscu, można mieć pewność, że nie zgnije.

Brykiet drzewny – wady

Palenie brykietem drzewnym wygląda zupełnie inaczej palenie drewnem czy węglem. Mimo że nie jest to nic trudnego, techniki tej należy się nauczyć. Jeżeli dom, w którym do palenia ma służyć brykiet, jest nieodpowiednio docieplony, koszty ogrzewania mogą być spore. Trzeba także zatroszczyć się, aby był on dobrej jakości – należy unikać kupowania opału, który w składzie ma płytę MDF.

 

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz