Czy lepiej wybrać kocioł na pellet czy kocioł na ekogroszek

27.11.2014 Czy lepiej wybrać kocioł na pellet czy kocioł na ekogroszek

Takie pytanie stawia sobie wielu właścicieli domów. Przedstawiamy wady i zalety obu paliw z uwzględnieniem kryteriów ceny, kaloryczności, pochodnych spalania, wpływu procesu spalania na jakość powietrza oraz wygody użytkowania obu rodzajów kotłów.

1.Cena

Tona ekogroszku wysokiej kaloryczności kosztuje ok. 840 zł (luzem). Wysokiej jakości pelet drzewny zakupimy w cenie ok. 1000 zł (workowany)

2. Kaloryczność

Węgiel ma wyższą od peletu wartość energetyczną. Średnia kaloryczność węgla wynosi 25 MJ/kg, peletu – 19 MJ/kg. Te dane mogą sugerować, że ogrzewanie węglem jest ekonomiczniejsze, niż biomasą peletową. Węgiel spalany jest jednak nadal najczęściej w przestarzałych kotłach. Rynek urządzeń grzewczych nie został nasycony nowoczesnymi kotłami na węgiel z pełną automatyką.

Zarówno nowoczesne, automatyczne kotły na pelet drzewny, jaki i kotły na węgiel ekogroszek, ograniczają wydatki na zakup opału.


3. Pochodne spalania

Podczas spalania tony węgla wytwarzane jest do  100 kg popiołu, który jest nie ukrywajmy uciążliwym odpadem komunalnym, wymagającym specjalnego zagospodarowania. Pelet spala się prawie bezpopiołowo – z tony tego materiału pozostaje 20 razy mniej popiołu, niż z węgla (tylko 5 kg). Popiół drzewny nie zawiera substancji toksycznych i może posłużyć jako ekologiczny nawóz do ogrodu.

 

4. Wpływ na czystość powietrza

Kotły na biomasę wygrywają w kategorii bezpieczeństwa ekologicznego. Innowacyjne kotły 5 klasy sprawności energetycznej gwarantują niską emisję spalin do atmosfery.

Dr inż. Krystyna Kubica, wieloletni pracownik naukowy naukowo-badawczego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla i ITC Politechniki Śląskiej, podkreśla, iż paliwa stałe - węgiel i biomasa, jako nasze lokalne/krajowe źródła energii, mogą być wykorzystywane w indywidualnych gospodarstwach domowych, ale w nowoczesnych urządzeniach grzewczych z zastosowaniem najnowszych technik spalania, minimalizujących negatywne obciążenie dla środowiska i jakości powietrza. Na szczególną uwagę zasługuje biomasa, nasze największe źródło energii odnawialnej, które winno być zdecydowanie szeroko wykorzystywane w naszym kraju w sektorze komunalno-bytowym, zwłaszcza w formie pelet czy brykietów.

Istotne jest również to, że podczas spalania biomasy, w tym peletu, do atmosfery uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile zostało zużyte przez rośliny podczas procesów fotosyntezy. Nowoczesne automatyczne kotły na węgiel ekogroszek emitują nieprównywalnie mniej zanieczyszczeń niż tradycyjne kotły zasypowe, jednak i w tej kategorii wygrywa pelet drzewny.

5. Komfort użytkowania

Automatyczne kotły na pelet oraz kotły na węgiel oferują zbliżony komfort użytkowa. Nie musimy się martwić o dokładanie do ognia, aż do wyczerpania zapasu paliwa w zasobniku. Kocioł peletowy pozwala jednak zachować większą czystość, czego nie da się osiągnąć w kotłowniach na węgiel.

Kocioł na pelety nowej generacji sam się rozpala i gaśnie, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

6. Dostępność paliwa opałowego

Węgiel należy do nieodnawialnych źródeł energii, jego ilość jest ograniczona, dlatego trzeba umiejętnie i rozsądnie gospodarować jego zasobami. Biomasa jest paliwem odnawialnym – jej zasoby odradzają się poprzez stały wzrost roślin.

Wartościowa biomasa to nie tylko pelet – w kotłach można palić owsem, zrębkami drewnianymi, łuskami słonecznika, łupinami orzecha i innymi ekologicznymi paliwami.

 

Cenowo oba sposoby ogrzewania domu są do siebie zbliżone. Jednak nowoczesne podejście do tematu, uwzględniające troskę o czystość powietrza oraz komfort użytkowania urządzenia, przemawiają za nowoczesnym kotłem na pelet. Taka metoda ogrzewania zapewnia czystość w kotłowni i nie zanieczyszcza powietrza w takim stopniu jak węgiel.


Czym ogrzać współczesny dom?

 Koszty paliw i ogrzewania

*Założenia do obliczeń: Węgiel kamienny 28MJ/kg w cenie 750zł/t, spalany w kotle zasypowym o mocy 6kW ze sprawnością średnią 45% Ekogroszek 28MJ/kg w cenie 900zł/t, spalany w kotle podajnikowym o mocy 10kW ze sprawnością średnią 65% Pellet 19MJ/kg w cenie 900zł/t, spalany w kotle na pellet o mocy 10kW ze sprawnością średnią 80% Jedna roboczogodzina - 10 zł. Wywóz popiołu przy kotle zasypowym i podajnikowym - 360 zł. Koszt ogrzewania obliczony dla domu o powierzchni ogrzewanej 140m2 i rocznym zużyciu ciepła do ogrzewania 7000kWh. Okres eksploatacji - 1 rok .

Artykuł na podstawie materiałów firmy Kostrzewa oraz czysteogrzewanie.pl*

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz