Czy warto korzystać z minibrykietu: poznaj zalety pelletsu

13.07.2012

Pellets to jest to samo, co mini brykiet,granulat drzewny o średnicy 6-12 mm, bardzo twardy i ciężki. Jak się wrzuci taką granulkę do wody to... tonie, a jak do ognia to pali się jak węgiel.

Ubiegłej zimy w Norwegii, kraju słynnym w całym świecie z produkcji najtańszej energii elektrycznej (pochodzącej z setek turbin poruszanych przez rwące rzeki i potoki górskie), zabrakło wody. Tak zabrakło wody pochodzącej z opadów atmosferycznych. Oczywiście, ceny energii poszły od razu w górę i osiągnęły bardzo wysoki pułap, dorównując naszym polskim cenom. Można by rzec, że przecież przeciętna pensja norweska jest kilkakrotnie wyższa od polskiej – no, ale to już zupełnie inna sprawa. Norwegowie są oszczędni i może dlatego tam w czasie pierwszych oznak kryzysu energetycznego usłyszałem nowe słowo „varmepellets”. Chodziło oczywiście o pellets grzewczy. Po bliższym zapoznaniu się z tym nowym słowem i wszystkim, co go otacza, okazało się, że jest to już wrośnięty na podwalinach kryzysu energetycznego nowy przemysł techniki grzewczej. Przemysł przyjazny środowisku. Przemysł bardzo pożyteczny dla człowieka.

Co to jest pellets?

Po pierwsze, pellets to jest to samo, co minibrykiet, granulat drzewny ośrednicy 6-12 bardzo twardy i ciężki. Jak się wrzuci taką granulkę do wody to... tonie, a jak do ognia to pali się jak węgiel. Po drugie, pellets, czyli granulat grzewczy, można produkować z trocin tartacznych albo z trocin, które otrzymujemy z materiału, który z kolei można spalić. Są to np. zmielone zrębki drzewne, makulatura, ziarna zbóż, źdźbła traw i zbóż itd. Zmyślą o produkcji pelletsu powstają nowe plantacje wierzby energetycznej, róży, malwy, trzciny itp. Lista roślin energetycznych na pewno nie jest jeszcze zamknięta. Na liście do zamknięcia znajdują się natomiast kolejne kopalnie węgla i szyby naftowe.

Dlaczego pellets

Pellets albo minibrykiet najlepiej spala się w warunkach wymuszonego ciągu powietrza, można go spalać podobnie jak węgiel czy brykiet w piecach, kominkach itp. Najbardziej efektywne i ekonomiczne spalanie pelletsu odbywa się w specjalnych palnikach. Palniki takie montowane są na stałe do specjalnych kotłów lub jako alternatywne źródło energii mogą mieć zastosowanie w każdym istniejącym kotle grzewczym np. olejowym, gazowym, węglowym. Palnik montuje się w miejscu drzwiczek kotła. W pełni zautomatyzowany palnik przenosi nas od razu w XXI wiek. Nie musimy martwić się o codzienne wynoszenie popiołu, dokładanie do pieca itp. Jedno, o co należy zadbać to napełnić zasobnik na granulat. Tę czynność wykonujemy 2-3 razy w miesiącu – w zależności od wielkości pojemnika.

A oszczędność?

Jest znaczna. Zamieniając palnik olejowy na palnik na pellets oszczędzamy na cenie energii minimum 50%. Pomyślmy tylko, o połowę tańsza eksploatacja w stosunku do oleju opałowego i 30% od gazu. Energia porównywalna z węglową, ale za to ekologiczna i bez uciążliwego wynoszenia popiołu.

Gdzie kupić minibrykiet pelletsu?

W Polsce istnieje wielu producentów pelletsu, więc już niedługo będzie można go z pewnością zamawiać tradycyjnie w składach opałowych. Niestety większość produkcji, ok. 95% kierowana jest na eksport. Powód? Brak urządzeń do spalania pelletsu, słaba propaganda, polska rozrzutność, brak wiary we wszystko, co nowe itd. Pellets najbardziej popularny jest w Skandynawii, Austrii, Niemczech, Czechach – czyli w krajach znanych z dobrej gospodarności połączonej z oszczędnością. Najpierw odbiorca końcowy musi zrozumieć się, że jest to dla niego opłacalna inwestycja. Przekonanie go o tym to ogromna rola jaką widzę dla "braci" instalatorskiej i handlowej naszej branży.

Andrzej Tadeusz Brzeski

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz