Czym są kotły retortowe: krótka charakterystyka działania

11.07.2012

Informacja - ogólna zasada działania.

Kotły retortowe to urządzenia nowej generacji...

Kotły retortowe to urządzenia nowej generacji, w których proces spalania oraz podawanie paliwa do paleniska sterowane są za pomocą układu mikroprocesorowego. Zależnie od zaawansowania zastosowanego sterownika elektronicznego układ może być sprzężony z armaturą centralnego ogrzewania oraz czujnikami temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Niektórzy producenci oferują opcjonalnie regulator, który umożliwia w określonych godzinach poszczególnych dni tygodnia precyzyjne programowanie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Tak więc np. w godzinach kiedy dany obiekt nie jest użytkowany temperatura automatycznie może być obniżana, a następnie podwyższana tuż przed ponownym okresem zwiększonego zapotrzebowania na ciepło.

Zastosowanie kotłów retortowych pozwala na oszczędność paliwa do 40% w stosunku do tradycyjnych kotłów węglowych. Zautomatyzowane dostarczanie węgla do paleniska znacznie redukuje czynności obsługowe. Uzupełnianie zasobnika paliwem w małych kotłach odbywa się raz na 1 - 6 dni w zależności od zapotrzebowań i zastosowanej jednostki. W przypadku dużych układów istnieje możliwość wybudowania specjalnych zbiorników, gdzie paliwo wsypywane jest raz lub kilka razy w sezonie.

Węgiel dozowany jest do paleniska za pomocą podajnika ślimakowego, gdzie następnie spalany jest pod nadmuchem powietrza. Palenisko retortowe oczyszcza się samoczynnie i spala dokładnie taką porcję paliwa jaka potrzebna jest do uzyskania żądanej temperatury zaprogramowanej przez użytkownika. Wytworzona ilość popiołu w urządzeniu jest niewielka co spowodowane jest efektywnym spalaniem oraz tym że kotły retortowe przystosowane są do pracy tylko z odpowiednio przygotowanymi wysokogatunkowymi rodzajami węgla. Użycie paliwa złej jakości może spowodować zapchanie podajnika ślimakowego lub doprowadzić do powstania zbyt dużej zgorzeliny w palenisku co grozi uszkodzeniem kotła. W wielu urządzeniach producenci dopuszczają spalanie biomasy, ale również musi być ona w formie odpowiednio przygotowanych peletów. Dokładne informacje odnośnie wymaganych parametrów paliwa znajdziecie Państwo na naszych stronach internetowych opisujących poszczególne modele kotłów.

Dostępne na rynku kotły retortowe wymagają zasilania z sieci energetycznej (230 lub 400 V), które jest niezbędne do pracy elektroniki oraz napędu podajnika paliwa i dmuchawy. W razie przerwy w dostawie energii elektrycznej następuje powolne samoczynne wygaszanie kotła co pozwala na kilkugodzinne utrzymanie temperatury w układzie grzewczym. Jeśli kocioł ma być eksploatowany w warunkach gdzie występują częste i długotrwałe przerwy w zasilaniu energią wówczas warto rozważyć zakup kotła retortowego z dodatkowym paleniskiem rusztowym (nasza oferta: EKO- PLUS UNI, KW-Ekocentr-U lub OGNIWO S8WC). W trybie pracy z paleniskiem rusztowym kocioł może spalać węgiel lub polana drewniane.

Kotły retortowe ze względu na wysoką sprawność energetyczną coraz częściej znajdują zastosowanie w układach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla drobnego przemysłu, szkół, szpitali, oraz różnych budynków użyteczności publicznej. Przy obecnych cenach paliw urządzenia retortowe pozwalają na najtańszą produkcję energii cieplnej w porównaniu z uzyskaniem jej z innych tradycyjnych nośników.

Koszt zakupu kotła retortowego to średnio kwota rzędu 165 do 240 zł netto za 1 kW mocy. Cena zależy od wytwórcy i mocy urządzenia. Im większa moc kotła tym kwota za jednostkę mocy jest niższa. Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego wynosi średnio 15-25 kW, w zależności powierzchni i termoizolacji ścian budynku. Wydatki poniesione na wymianę kotła i adaptację kotłowni rekompensuje późniejsza tania eksploatacja.

Kotły retortowe zostały sprowadzone do Polski w połowie lat 90. w ramach projektu PHARE. Początkowo pochodziły wyłącznie z importu. Dzisiaj mamy już na rynku wielu krajowych producentów oferujących tego typu jednostki wraz ze stosownym Atestem Energetycznym i Znakiem Bezpieczeństwa Ekologicznego.

Nowoczesne kotły cieszą się największym zainteresowaniem w rejonach Górnego Śląska co w znacznej mierze jest efektem planowej promocji tych urządzeń przez Katowicki Holding Węglowy - właściciela zakładów energetyki cieplnej Katowicki Węgiel. Akcja informacyjna na temat korzyści płynących ze stosowania nowoczesnych technologii skierowana jest przede wszystkim do gmin i biur architektonicznych. Duży wkład wnosi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierający efektywne sposoby energetycznego spalania węgla poprzez udzielanie niskoprocentowych pożyczek i dotacji dla gmin wdrażających systemy grzewcze m. innymi oparte na kotłach retortowych. Stosowne kredyty udziela również Bank Ochrony Środowiska.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 663 405 462

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia wszystkich naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz