Ekonomiczne opalanie węglem: co warto wiedzieć | Luskar

11.07.2012

Co trzeba wiedzieć o ewolucji kotłów na węgiel?

Drewno i węgiel to ciągle najtańsze dostępne na naszym rynku nośnikiem energii. Dlatego coraz więcej posiadaczy gazowych pieców centralnego ogrzewania dostawia obok istniejącego – drugi , na węgiel. Nie jest to rozumowanie błędne, bowiem tradycyjne kotły są stosunkowo tanie.

Wystarczy znajomy spawacz i niewielka przeróbka istniejącej instalacji aby mieć swobodę wyboru. Prawie zawsze zakup pieca plus jego montaż ,(plus zakup węgla) spowoduje ,że oszczędności wynikłe w skali całego sezonu grzewczego (porównujemy z gazem) zamortyzują tę inwestycję a (ponieważ gaz właśnie podrożał) „powinno jeszcze zostać w kieszeni... Teraz ( w zasadzie już trwający sezon grzewczy) za późno na pełny remont (wymianę) całej instalacji c.o. ale – niech wierzy kto chce – wystarczy nieco poznać istotę ewolucji jaką przeszedł tradycyjny kocioł węglowy aby poważnie rozważyć zamysł takiej modernizacji całej instalacji aby grzanie węglem (jest jednak wydajniejszy od drewna- ono zaś drożeje i drożeć będzie) uczynić doprawdy „tanim niesłychanie”.

O co chodzi? Współczesny kocioł c.o. na węgiel tak różni się w swoim wyposażeniu (czasem konstrukcji) od modeli niegdyś produkowanych w małych, przestarzałych zakładach rzemieślniczych, jak np. fiat 125 od np.fiata punto.

Współczesny piec na węgiel może sam pilnować załadunek węgla i pobrać go tyle ile zakodujecie w sterowniku temperatury, potrafi nadmuchem powietrza zoptymalizować ilość zużytego węgla pod potrzeby zadanej temperatury może.... Może prawie wszystko , no za wyjątkiem wynoszenia popiołu. Kto jednak myśli ,że jeśli ograniczy się wyłącznie do kupna samego kotła nowej generacji – popełni błąd o skali identycznej jakby do fiata 125 wstawić sam silnik z punto.

Powtarzam ponownie. Kto dziś chce wyłącznie obniżyć koszty grzania w porównaniu z gazem – powinien kupić zwykły piec węglowy i podmienić nim gazowy a oszczędności „wyjdą same”. Kto jednak patrzy dalej musi wiedzieć ,że węgiel będzie drożał i ,że maksymalne wykorzystanie tego źródła energii wymaga inwestycji o większym zakresie niż tylko sama wymiana pieca. Współczesny kocioł węglowy oczekuje współpracy z równie współczesną instalacją: kaloryferami, które nie muszą już zawierać 10 wiader wody aby ogzrać pokój, rurami , które nie muszą już mieć calowej średnicy. O tym wszystkim dowiecie się w dowolnej (byle wyspecjalizowanej) firmie albo produkującej kotły albo zajmującej się technikami grzewczymi. Poniższe informacje dobraliśmy tak aby czytelnik nie musiał kompromitować się w czasie rozmowy w sprawie taniego grzania nieznajomością „grzewczego abecadła”...

Kotły ze spalaniem górnym

Są najtańszymi i najpopularniejszymi urządzeniami na paliwa stałe. W czasie spalania powietrze jest doprowadzone do całej objętości paliwa. Wydłużenie tego procesu uzyskuje się przez ograniczenie ciągu kominowego za pomocą regulatora. W takich kotłach temp. spalin jest wysoka, dzięki czemu nie ma problemu z ciągiem kominowym - jest on zawsze wystarczający. Nie ma też ryzyka powstawania skroplin, nie trzeba więc stosować wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. Ale w spalinach opuszczających kocioł znajduje się jeszcze dużo niespalonego węgla, co bardzo obniża sprawność kotła. Z tego powodu kotły ze spalaniem górnym bardziej nadają się do spalania węgla niż drewna.

Kotły ze spalaniem dolnym

osiągają dużo wyższą sprawność przy spalaniu drewna niż kotły ze spalaniem górnym. Spalanie odbywa się w pobliżu tylnej ściany komory spalania lub w komorze spalania znajdującej się w tylnej części komory zasypowej, w miejscu doprowadzania powietrza, ale system doprowadzenia powietrza wtórnego do komory spalania jest już bardziej rozwinięty. Następnie spaliny przepływają do drugiego ciągu spalinowego, gdzie są dopalane, czego konsekwencją jest wysoka sprawność kotłów. Kotły z dolnym spalaniem mają ruchomy lub stały ruszt. Ruszt ruchomy jest stalowy lub żeliwny, ruszt stały jest zazwyczaj tak zwanym rusztem wodnym.

W krajach Unii Europejskiej

obowiązują standardy produkcji kotłów. Muszą one być wyposażone np. w: regulator paleniska (miarkownik ciągu), który pomaga uzyskać równomierną i dokładną temperaturę w kotle, baterię bezpieczeństwa zabezpieczającą kocioł i instalację c.o. przed przegrzaniem, dużą komorę zasypową (załadunkową) i duże drzwiczki (zasypowe) załadunkowe ułatwiające napełnianie i czyszczenie kotła, otwór w drzwiczkach załadowczych doprowadzający powietrze w końcowej fazie spalania, tak zwane powietrze wtórne, regulację dopływu powietrza wtórnego, regulowaną klapę tak zwanego łatwego rozruchu kotła, kanały konwekcyjne o dużej powierzchni umożliwiające optymalne wykorzystanie ciepła ze spalin. Nieodzownym atrybutem każdego nowoczesnego kotła z dolnym spalaniem są: szuflada na popiół, ruszt obrotowy i sterowniki pracy pomp obiegowych.

Kotły zgazowujące

W nowoczesnych kotłach na drewno paliwo jest poddawane procesowi zgazowania. Najpierw jest suszone i odgazowywane w komorze zgazowania, w wyniku czego uwalnia się gaz drzewny. Proces ten zachodzi przy szczelnie zamkniętej komorze spalania i zamkniętym wylocie kominowym. Następnie gaz drzewny kierowany jest do dyszy palnika, gdzie miesza się z powietrzem wtórnym wtłaczanym za pomocą wentylatora nadmuchowego. Na koniec rozgrzana mieszanina gazu drzewnego i powietrza dostaje się do komory spalania, w której następuje zapłon mieszanki. Temperatura spalania gazu drzewnego wynosi około 1200°C. Praca kotła sterowana jest automatycznie. Z tego powodu jest on stosunkowo drogi. Paliwo uzupełnia się co 8 do 12 godzin, a przy dostatecznie dużej pojemności komory zgazowania nawet raz na dobę.

Kotły wielopaliwowe

(nazywane też dwupaliwowymi) zdobywają w Europie coraz większą popularność. Można w nich spalać paliwa stałe, na przykład węgiel, lub - po zamontowaniu palnika olejowego - olej opałowy. W Polsce inaczej niż w krajach unijnych koszt oleju opałowego niezbyt zachęca inwestora do zakupu takiego pieca. U nas olej nie jest konkurentem dla węgla. Teoretycznie byłby to gaz , ale taki dwupaliwowego (gazowo--węglowego) kocioł jest rzadkością na rynku. Dla nas zachętą do rozważenia pomysłu zakupu takiego pieca jest raczej to ,że palnik olejowy można zamontować w każdej chwili, nawet po kilku sezonach grzewczych od zakupu kotła. Łączny koszt instalacji olejowej rozkłada się w ten sposób w czasie i jest mniej dotkliwy dla użytkownika.
Kotły wielopaliwowe można instalować w małych kotłowniach, w których jest jeden kanał spalinowy i nie ma miejsca na dwa niezależne źródła ogrzewania.

Kotły z palnikiem retortowym.

Ze względu na dość wysoką cenę dopiero zdobywają pozycję na rynku, ale zasłużenie, bo to urządzenia ekologiczne i bezobsługowe. Spalanie paliwa dozowanego przez podajnik następuje w specjalnie skonstruowanym palniku, połączonym z cyfrową tablicą sterowniczą, uwzględniającą zewnętrzne warunki atmosferyczne. W palniku znajduje się sprzężony z automatyką wentylator dozujący powietrze do spalania.
W kotłach typu PMX małe brykiety z drewna umieszcza się w pojemniku podobnym do zbiornika oleju opałowego, z którego są dawkowane do kotła. Dzięki niezwykle zaawansowanej technice spalania popiół usuwa się tylko raz w roku.

Kotły z wentylatorem.

Droższą odmianą tradycyjnych kotłów na paliwa stałe są kotły z wentylatorem. Modele z wentylatorem nadmuchowym służą przede wszystkim do spalania miału. Są w Polsce dość popularne ze względu na niską cenę miału węglowego.

Kotły z wentylatorem wyciągowym w czopuchu (przewodzie łączącym kocioł z kominem) cechuje bezpyłowe spalanie mieszanki i wysokie bezpieczeństwo użytkowania, które zawdzięczają wyciąganiu wszelkich substancji lotnych do komina. Umożliwiają spalanie węgla, miału węglowego i drewna.
Nowością są kotły wyposażone w zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem temperatury, dzięki któremu można je montować w nowoczesnych instalacjach grzewczych z tworzyw sztucznych. Procesor sterujący wentylatorem aż w pięciu zakresach prędkości obrotowej umożliwia pełną kontrolę procesu.

Miarkowniki ciągu

To urządzenia współpracujące z kotłami na paliwo stałe z otwartą komorą spalania. Miarkownik steruje klapą regulującą dopływ powietrza do komory. Pozwala obniżyć koszty ogrzewania poprzez kontrolę temperatury wody w kotle.

Elektroniczne Regulatory Temperatury Pompy C.O.

Przeznaczone są do automatycznego załączania i wyłączania pompy obiegowej C.O. Zespół regulator plus pompa wymusza obieg wody w instalacjach C.O. z kotłem węglowym lub gazowym, tam gdzie dotychczas układ taki nie został zainstalowany. Czujnik regulatora mierzy temperaturę wody zasilającej instalacje C.O. Regulator wyłączy pompę obiegową wtedy kiedy temperatura wody zasilającej C.O. spadnie poniżej temperatury wymaganej.

I to by było na tyle.

Do rozmowy z fachowcami przygotujcie się tak aby wiedzieć jaki wysoki (o jakim przekroju) macie komin. Ile i jakiej pojemności macie kaloryfery, jaka jest powierzchnia (kubatura) pomieszczeń ,które chcecie ogrzewać.

Artykuł pochodzi z tygodnika Auto-Bit (nr 44)

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz wszystkie Składy

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz