Idealna rynna - Kanion

11.07.2012

System rynnowy Kanion powstał przy udziale dekarzy i instalatorów. Im właśnie zawdzięcza oryginalne wzornictwo, elegenację i estetykę. Tradycyjny i jednocześnie unikalny profil rynny to cecha charakterystyczna systemu, która radykalnie zmienia wygląd każdego budynku, uwydatniając jego walory architektoniczne.

System rynnowy Kanion powstał przy udziale dekarzy i instalatorów.Im właśnie zawdzięcza oryginalne wzornictwo, elegancję i estetykę.Tradycyjny i jednocześnie unikalny profil rynny to cecha charakterystycznasystemu, która radykalnie zmienia wygląd każdego budynku,uwydatniając jego walory architektoniczne.Kanion jest przeznaczony do wykorzystania w domach jednorodzinnych,blokach tarasowych, obiektach handlowych oraz altanachi garażach. Powstanie systemu Kanion poprzedziły badania marketingowe,które pozwoliły na dokładne określenie oczekiwań użytkowników.Gruntowna znajomość rynku, dostęp do najnowocześniejszychtechnologii i materiałów oraz dążenie do stworzenia systemu idealnegodoprowadziły do powstania wyjątkowego produktu.Kanion jest systemem rynnowym przeznaczonym dla najbardziejwymagających użytkowników. Łączy w sobie elegancki wyglądz wysoką efektywnością odprowadzania wody. Efektywność hydraulicznai funkcjonalna konstrukcja systemu umożliwiają doskonałyprzepływ wody nawet podczas bardzo ulewnych deszczy.Poszczególne elementy systemu łączone są ze sobą na wcisk, a jedyniedenka zewnętrzne są klejone. Dlatego też sposób montażusystemu Kanion nie wymaga używania bardzo specjalistycznychnarzędzi, ale aby instalacja była zamontowana prawidłowo i byłaszczelna, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Rynny Kanionnie wymagają absolutnie żadnej konserwacji, cechuje je wysokatrwałość, szczelność i sprawność w odprowadzaniu wody deszczowejz połaci dachowych.O atrakcyjności systemu Kanion decyduje przede wszystkim eleganckikształt i wygląd oraz jakość wykonania. Elementy systemu pakowanesą bądź pojedynczo, bądź po kilka sztuk w woreczki foliowe, cozapobiega ich mechanicznemu uszkodzeniu podczas transportu.Rynny Kanion są całkowicie odporne na zanieczyszczenia zawartew wodzie deszczowej – jest to szczególnie ważne na terenach nadmorskichi w warunkach agresywnego środowiska przemysłowego.

DANE TECHNICZNE

Efektywną powierzchnię dachu (w metrach kwadratowych) można obliczyć za pomocą wzoru: EPD = (B + C/2) x długość dachu

  • B – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy
  • C – wysokość dachu

Maksymalna powierzchnia dachu, która może być odwadniana jedną rurą spustową:

  • spadek rynny 3% (3 mm na 1 mb rynny)
  • intensywność opadów 75 mm/h

Maksymalna powierzchnia dachu (m²)

rynna

Podstawowe informacje

Składowanie i transport

Rynny i rury należy składować na odpowiednio gładkiej powierzchni, wolnej od ostrych występów i nierówności. Aby nie powstały odkształcenia elementów ułożonych na spodzie, wysokość sztapla nie może przekroczyć siedmiu warstw. Kształtki różnego typu należy przechowywać pod dachem w oryginalnych workach foliowych do czasu ich rozpakowania.

Podczas transportu zaleca się, aby ładunek był unieruchomiony. Wymagane jest, aby w przypadku luźnych rynien i rur załadunek i rozładunek odbywał się ręcznie. Zaleca się szczególną ostrożność przy transportowaniu elementów w czasie zimy, gdyż niskie temperatury zmniejszają odporność tworzywa na uderzenia.

Normy i dopuszczenia

  • Polska Norma PN-EN 607
  • Polska Norma PN-EN 12200
  • Polska Norma PN-EN 1462
  • Atest PZH Nr HK/B/2830/01/98
  • Certyfikat zgodności Nr ITB – 0678/W

Wymiary i kolory

rynna

Podstawowe elementy systemu rynnowego Kanion

rynna

INSTRUKCJA MONTAŻU

Po obliczeniu powierzchni dachu, który ma zostać orynnowany, należy zdecydować się na sposób montażu rynny do konstrukcji dachu i rury do ściany budynku (rodzaj uchwytów), a następnie określić ilość poszczególnych elementów niezbędnych do zamontowania kompletnego systemu na budynku.

Elementy montażowe do rynien

W systemie Kanion do montażu rynny można użyć następujących elementów:

  • uchwyty stalowe proste lub skręcone długie i krótkie, które montuje się zarówno do krokwi, jak i do łat,
  • uchwyty stalowe nastawne proste lub skręcone długie i krótkie, do których za pomocą dwóch śrub montuje się uchwyt tworzywowy, całość montuje się zarówno do krokwi, jak i do łat,
  • uchwyty stalowe doczołowe, które montuje się do deski czołowej dachu,
  • uchwyty tworzywowe doczołowe, które również montuje się do deski czołowej dachu.

Wszystkie rodzaje uchwytów do rynien należy montować w odstępach maksymalnie 70 cm od siebie. W rejonach o obfitych opadach śniegu zaleca się montować uchwyty co 50 cm.

Elementy montażowe do rur

W systemie Kanion do montażu rur spustowych można użyć następujących elementów:

  • uchwyt rury stalowy uniwersalny – posiada nakrętkę, do której w zależności od konstrukcji ściany można zamontować śruby dwugwintowe o długości: 100, 160 lub 220 mm (ściany murowe) lub łapkę (ściany drewniane lub metalowe),
  • uchwyt rury tworzywowy – posiada nakrętkę, do której w zależności od konstrukcji ściany można zamontować śruby dwugwintowe o długości: 100, 160 lub 220 mm (ściany murowe); używając wkrętu do drewna lub metalu, można uchwyt przymocować do ściany drewnianej lub metalowej.

Wszystkie rodzaje uchwytów do rur należy montować w odstępach nie większych niż 2 metry od siebie.

Podstawowe zasady montażu

Aby system rynnowy funkcjonował prawidłowo, należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Ważne jest zainstalowanie rynien na odpowiedniej wysokości w stosunku do połaci dachu. Rynny nie powinny wystawać poza płaszczyznę, która stanowi przedłużenie dachu; w przeciwnym wypadku będą one stanowić jedyne oparcie dla zalegającego na dachu śniegu (rys. 1).
  2. Jeżeli zdarzy się, iż rynny nie mogą być zainstalowane według powyższych wytycznych, należy koniecznie stosować płotki przeciwśniegowe. Płotki powinny być mocowane również wszędzie tam, gdzie połać dachu ma wystawę południową, a na dachu położona jest blacha lub inne śliskie pokrycie. Na terenach o obfitych opadach śniegu zaleca się stosowanie płotków przeciwśniegowych bez względu na pokrycie i wystawę dachu.
  3. Rynny powinny wystawać poza zakończenie połaci dachowej mniej więcej połową swej szerokości w taki sposób, aby spływająca woda zawsze trafiała do rynny.
  4. W przypadku montażu systemu rynnowego Kanion 160 na dużych obiektach należy zwrócić uwagę na zapewnienie kontrolowanego wydłużania się rynien. W odstępach 12 m długości odcinka rynny należy wykonywać tzw. punkty stałe. W tym celu uchwyty rynny montuje się po obu stronach złączki tak, aby w tym miejscu nie miała ona możliwości ruchu. Pozostałe uchwyty montuje się z zachowaniem ustalonego odstępu.
  5. W celu ułatwienia montażu elementów systemu zaleca się pokrywanie uszczelek środkiem poślizgowym.
  6. Należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe zabezpieczenie zainstalowanych rynien podczas układania papy termozgrzewalnej z użyciem palnika.
  7. Montaż systemu rynnowego może być prowadzony przy temperaturze otoczenia minimum 5ºC.
  8. Do montażu należy używać tylko elementów systemu rynnowego Kanion odpowiednio oznakowanych przez producenta.
  9. Podczas montażu należy korzystać z instrukcji montażu zawartej w katalogu.
  1. rynna

    Uchwyty stalowe proste należy montować do konstrukcji dachu w odstępach maksymalnie co 70 cm. Gięcie uchwytów powinno odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności, aby nie naruszyć powłoki lakierniczej pokrywającej uchwyty. Między noskami, a także spodami uchwytów należy rozciągnąć dwa kawałki sznurka; ma to na celu ustawienie jednolitego spadu na wszystkich uchwytach. Wielkość spadu w kierunku leja spustowego powinna wynosić około 3 mm na 1 mb rynny.

  2. rynna

    Montaż uchwytów stalowych skręconych dokonuje się z boku belek krokwiowych.

  3. rynna

    Uchwyty stalowe nastawne proste i skręcone posiadają na prostokątnym płaskowniku dwa nagwintowane otwory i śruby. Uchwyty gnie się identycznie jak uchwyty stalowe proste i skręcone, a do płaskownika przykręca się uchwyt tworzywowy. Uchwyt tworzywowy posiada dwa owalne otwory, przez które można doregulować spad po zakończeniu montażu.

  4. rynna

    Uchwyty tworzywowe montuje się bezpośrednio do deski czołowej konstrukcji dachu. Do ustawienia spadu używa się sznurka, który rozciąga się między pierwszym a ostatnim uchwytem, a następnie, pamiętając o zachowaniu maksymalnego dystansu 70 cm między uchwytami, montuje się kolejne.

  5. rynna

    Uchwyty stalowe doczołowe montuje się bezpośrednio do deski czołowej konstrukcji dachu.

  6. rynna

    Rynnę należy zawsze ciąć pod kątem prostym piłą do metalu o drobnych zębach.

  7. rynna

    Montaż rynny należy wykonać, zakładając jej przednie wywinięcie na przedni nosek uchwytu, a następnie wcisnąć ją tylnym wywinięciem pod tylny nosek uchwytu.

  8. rynna

    Wykonuje się identycznie jak w punkcie 7.

  9. rynna

    Złączkę najpierw założyć na przednie wywinięcie łączonych rynien, pamiętając o tym, iż znaki „koniec rynny” określają miejsce maksymalnego dosunięcia rynien do środka złączki. Następnie tylną część złączki zamknąć na tylnym wywinięciu rynny. Możliwe jest również założenie złączki najpierw na tylne wywinięcie rynny, a później wciśnięcie jej na wywinięcia przednie łączonych rynien.

  10. rynna

    Aby umożliwić szybki i niezakłócony przepływ wody przez złączkę, a także większą sztywność danego odcinka, w złączce należy umieścić wkładkę. Montaż wkładki należy rozpocząć od wsunięcia jej pod tylne wywinięcie rynny, a część przednią wkładki należy „wstrzelić” pod specjalnie wyprofilowany karb na przedniej, wewnętrznej części rynny.

  11. rynna

    Najpierw należy ustalić położenie leja spustowego. Następnie na rynnę należy nałożyć lej spustowy i przez króciec leja na rynnie wytrasować otwór.

  12. rynna

    Zdjąć lej spustowy i piłą do metalu wyciąć otwór w rynnie.

  13. rynna

    Po oczyszczeniu otworu z zadr na rynnę nałożyć lej spustowy i oba elementy zainstalować w uchwytach.

  14. rynna

    Ze względu na kształt profilu w ofercie znajdują się narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Oba wyposażone są w uszczelki. Aby zamontować narożnik na rynnie, należy najpierw wypiąć rynnę z uchwytu znajdującego się najbliżej narożnika, założyć przednie wywinięcie rynny w szczelinę w przedniej części narożnika, a następnie zacisnąć narożnik na rynnie, „wstrzeliwując” tylną część rynny pod wywinięcie kształtki.

  15. rynna

    W systemie Kanion oba denka zewnętrzne montuje się na stałe do rynny za pomocą kleju. Klej znajduje się w komplecie z każdym denkiem. Wewnętrzną część denka po oczyszczeniu należy pokryć warstewką kleju i założyć na oczyszczoną i wolną od zadr końcówkę rynny.

  16. rynna

    Denka wewnętrzne stosuje się w sytuacji, gdy lej spustowy lub narożnik ma być końcowym elementem systemu. Denko wkłada się w kształtkę w ten sposób, aby denko stykało się z uszczelką. Do połączenia nie należy stosować kleju.

  17. rynna

    Siatka chroniąca rynnę przed liśćmi i innymi zabrudzeniami ma średnicę nieco większą niż rynna, dlatego jej montaż polega na włożeniu jej do wnętrza rynny.

  18. rynna

    Jeżeli mamy do czynienia z wystającym okapem, jednak odległość w poziomie między króćcem leja spustowego a rurą nie przekracza 10 cm, odsadzkę można wykonać za pomocą kolana jednokielichowego, które nakładamy na króciec leja spustowego, i kolana dwukielichowego, które należy zamontować na bosy koniec kolana jednokielichowego kołnierzem ku dołowi. Trzeba pamiętać, że po włożeniu rury spustowej w kołnierz kolana dwukielichowego, należy pozostawić około 10 mm luzu niezbędnego ze względu na rozszerzalność termiczną rur. Bezpośrednio pod kolanem musi być zamontowany uchwyt.

  19. rynna

    Gdy odległość między krawędzią okapu a ścianą budynku jest większa niż 10 cm, odsadzkę należy wykonać za pomocą kolana dwukielichowego zamontowanego na króćcu leja spustowego częścią kołnierzową ku dołowi; w kołnierz należy włożyć odcinek rury, a na długim końcu drugie kolano dwukielichowe. Bezpośrednio pod kolanem musi być zamontowany uchwyt.

  20. rynna

    Łączenie rur odbywa się przez złączki, które zawsze muszą być skierowane częścią kołnierzową ku dołowi. W kołnierzu należy pozostawić około 10 mm luzu niezbędnego ze względu na rozszerzalność termiczną rur. Bezpośrednio pod złączką musi być zamontowany uchwyt.

  21. rynna

    Do montażu rur spustowych do ściany murowej można zastosować uchwyt rury, gdzie w zależności od potrzeb (np. ocieplenie styropianem) stosuje się śruby dwugwintowe z kołkiem rozporowym o jednej z trzech długości: 100, 160 lub 220 mm.

  22. rynna

    Uchwyty montuje się w odległości maksymalnie 2 metrów od siebie.

  23. rynna

    Do montażu rur do ściany drewnianej lub metalowej można zastosować uchwyt rury, do którego dokręca się łapkę. Następnie uchwyt mocuje się do ściany za pomocą dwóch wkrętów do drewna lub metalu.

  24. rynna

    Woda deszczowa może zostać odprowadzona w teren za pomocą kolana jednokielichowego, które montuje się nad powierzchnią terenu. Kolano może być albo przycięte tak, aby wylot był równoległy do rury...

  25. rynna

    ...albo pozostawione bez modyfikacji. Kolano można przykleić do rury.

  26. rynna

    W przypadku gdy system rynnowy ma zostać podłączony do kanalizacji, na dolnym odcinku rury spustowej należy zamontować czyszczak. Czyszczak posiada wewnątrz kratkę, na której zbierają się zanieczyszczenia z rynny. Całość zamykana jest szczelną pokrywą. Przed ponownym zamknięciem pokrywy czyszczaka o średnicy 110 mm należy posmarować uszczelkę środkiem poślizgowym. Przejście między rurą spustową o średnicy 90 mm a rurą kanalizacyjną o średnicy 110 mm wykonuje się za pomocą redukcji.

  27. rynna

    Istnieje również możliwość bezpośredniego połączenia systemu rynnowego z kanalizacją za pomocą uniwersalnego wpustu deszczowego, który stanowi mrozoodporną blokadę zapachową działającą bez wody, a umieszczony wewnątrz wyciągany kosz zatrzymuje liście i inne nieczystości mogące przedostać się do kanalizacji. Wymienne mimośrodowe pierścienie umożliwiają łatwe połączenie rur spustowych o średnicy 50 mm, 75 mm, 90 mm i 110 mm.

Artykuł na podstawie materiałów firmy Wavin Metalplast-Buk Sp. z o.o. www.wavin.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz