Czemu ceramiczne pokrycia dachowe Roben to dobry wybór

11.07.2012 Czemu ceramiczne pokrycia dachowe Roben to dobry wybór

Ceramiczne pokrycia dachowe od wieków cieszą się szacunkiem klientów i uznaniem wykonawców. Niepalne, nienasiąkliwe, dźwiękoszczelne, odporne na promieniowanie słoneczne i wahania temperatury. Nie wymagające konserwacji przez cały czas użytkowania. Ich trwałość liczona jest w dziesiątkach, a nawet setkach lat.

Słuszny wybór

Wybór pokrycia to jedna z ważniejszych decyzji inwestora. Jakość dachu decyduje o trwałości budynku, kształtuje jego estetykę. Dach ceramiczny poddaje się ruchom wywołanym zmianami temperatury, nie przenosząc naprężeń na konstrukcję pokrycia. Gwarantuje to długowieczność całego budynku. Ceramiczne pokrycia należą do najpiękniejszych. Decyzja o zastosowaniu szlachetnego pokrycia ceramicznego obwarowana jest kilkoma warunkami. Najważniejszymi są: właściwa nośność konstrukcji dachowej i dostosowanie typu dachówki do nachylenia połaci. Jeden metr kwadratowy dachu może ważyć od ok. 37 kg do osiemdziesięciu kilogramów (inne pokrycia dachowe), dlatego wymagają odpowiedniej konstrukcji nośnej. Dachówki układane są na łatach mocowanych prostopadle do krokwi. Drugą sprawą jest nachylenie połaci. Dachówki mocowane na łatach przy pomocy specjalnie wyprofilowanych zaczepów (tzw. zamków) układane są bez użycia zaprawy. Zachodzące na siebie fragmenty poszczególnych dachówek, dociskane pod własnym ciężarem, zapewniają sobie wzajemną szczelność. Im mniejszy spadek dachu, tym trudniej jest ją utrzymać. Dlatego każdy model dachówki wyznaczony ma minimalny kąt pochylenia połaci, powyżej którego dachówka powinna zachować szczelność.

Co pod spód

Dawniej przed ułożeniem dachu stosowano tzw. deskowanie, a często również zakładano izolację z materiałów bitumicznych (papa). Nowoczesne rozwiązania preferują założenie tzw. wstępnego krycia. Ten typ podłoża spełnia rolę dodatkowej izolacji przeciwwodnej i wiatrowej, a także zapewnia warunki właściwej wentylacji dachu. Bezpośrednio na krokwiach układana jest folia paroprzepuszczalna zbrojona, a dopiero na niej łaty. Zapewnia to odpowiednią izolację i wentylację dachu, chroni wnętrze przed wiatrem. Jego silne uderzenia mogą nawiać pył śnieżny pod dachówkę. Z powodu różnicy temperatur pojawiają się tam skropliny. Głównym zadaniem membran jest odprowadzenie całej wilgoci do rynny.

Oszczędności i możliwości

O rozstawie elementów rusztu (łat), a tym samym o koszcie dachu, decyduje rodzaj i wielkość dachówek. Dlatego klienci z coraz większą uwagą przyglądają się dachówkom o zwiększonych wymiarach. Przykładem takim może być dachówka Średzka Plus (Röben) o wymiarach ok. 46,4 x ok. 30,4cm. Na jeden metr kwadratowy dachu wystarcza niecałe 10 (9,8) sztuk dachówki. Poza tym jest ona wyjątkowo lekka. Metr kwadratowy dachu może być lżejszy nawet o 10 kg od standardowego pokrycia ceramicznego. Większe wymiary Średzkiej Plus dają ponad 20% oszczędności na łatach podczas budowy więźby dachowej. Minimalny kąt nachylenia dachu (przy zastosowaniu tzw. krycia wstępnego) wynosi tylko 16o (zalecane od 22o). Większe wymiary i mniej skomplikowana więźba pozwalają na szybsze układanie pokrycia. Renomowani producenci dachówek, oprócz produktu podstawowego, dostarczają klientom kompletne rozwiązania systemowe, które ułatwiają układanie dachu, a także (np. ozdobne gąsiory i gotowe elementy dekoracyjne) nadają mu niepowtarzalną estetykę. W tym przypadku komplet akcesoriów do wykonania dachu obejmuje m.in.: listwy, klamry uszczelniające, dachówki krawędziowe, wentylacyjne, połówkowe, kominki wentylacyjne, dachówki antenowe.

Dobre rady

Renomowani producenci proponują przyszłym użytkownikom konkretne i sprawdzone rozwiązania. Klientom gwarantują one długoletnie i bezproblemowe życie pod dachem własnych domów. Wśród takich pomysłów jest na przykład klamrowanie po skosie co trzeciej dachówki. Tak przygotowany dach jest w stanie przetrzymać ekstremalne warunki pogodowe i silne wiatry, jakie występują w górach lub nad morzem. Ponieważ najsilniejsze siły ssące wywołane przez wiatr występują na krawędziach połaci, a tam dachówki brzegowe mocowane są bezpośrednio do więźby dachowej za pomocą wkrętów. Nierzadko zdarza się, że dekarze zupełnie rezygnują ze stosowania klamr na pozostałej części połaci. Takie postępowanie jest oczywistym błędem. Ostatnio także również w Polsce mamy coraz częściej do czynienia z różnymi anomaliami pogodowymi, a zatem nie warto o tym zapominać. Zalecenie można tratować jako porady dla wykonawców dachu i użytkowników domów. Są one bardzo ważne mimo, że w żaden sposób nie wpływają na warunki gwarancji (w przypadku opisanej dachówki Plus). Ta bowiem dotyczy samego produktu, jego cech i wytrzymałości – a nie gotowego dachu. Niezależnie od wymiarów dachówki z jakiej został ułożony, dach pokryty dachówkami zakładkowymi wygląda jak jednolita, regularna powierzchnia. Przy użyciu dachówek o większych wymiarach możliwe są do osiągnięcia następujące oszczędności (mniej drewna na więźbę dachową, szybsza i sprawniejsza praca). Każda z nich da się oczywiście przeliczyć na pieniądze. A taka propozycja na pewno warta jest rozważenia.

Artykuł na podstawie materiałów firmy Roben Ceramika Budowlana Sp. z o.o.www.roben.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz