Izolacje płytami styropianowymi - wskazówki montażowe

10.07.2012

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule dowiesz się w jaki sposób dokonać izolacji ścian zewnętrznych, podłóg oraz dachów płaskich używając styropianu a dzięki zawartym w artykule zdjęciom i schematom łatwo poprowadzimy Cię krok po kroku w Twoich pracach.

Izolacja dachów płaskich

  1. Izolacja dachów płaskichZa pomocą warstwy wyrównawczej wyrównujemy powierzchnię warstwy konstrukcyjnej stropu. Warstwa rozdzielcza likwiduje rysy pochodzące od skurczów warstwy konstrukcyjnej oraz eliminuje chropowatości.
  2. Izolacja dachów płaskichDzięki paraizolacji ograniczamy szkodliwe działanie pary wodnej. W przypadku stropodachu wentylowanego montujemy konstrukcję wsporczą z drewna lub płyt betonowych.
  3. Izolacja dachów płaskichUkładamy warstwę styropianowej izolacji termicznej (FS 20).
  4. Izolacja dachów płaskichNakładamy pokrycie dachowe wielo- lub jednowarstwowe, składające się z warstwy bitumicznej zbrojonej włóknem szklanym lub poliestrowym, tkaniną szklaną, itp. - mające wytrzymywać obciążenia mechaniczne, temperaturowe, agresję chemiczną, starzenie się, itd. Pokrycie dachowe montujemy poprzez wlewanie masy klejącej lub zgrzewanie palnikiem gazowym.
  5. Izolacja dachów płaskichUkładamy warstwę ochronną - np. posypkę mineralną z drobnego grysu, filtracyjną warstwę żwiru płukanego...
  6. Izolacja dachów płaskich...lub płytki betonowe na podkładzie z piasku.

Izolacja podłóg

  1. Izolacja podłógWyrównujemy podłoże za pomocą wodoodpornej masy szpachlowej:
    • podłogi na gruncie wymagają stosowania izolacji przeciwwilgociowej (np. asfaltowa papa zgrzewna),
    • w podłogach międzystropowych na czystym i gładkim podłożu rozkładamy warstwę rozdzielczą (np. folię polietylenową),
    • pasy folii układamy z 10 cm zakładam i wywijamy na ściany na wysokość 12 cm.
  2. Wokół pomieszczenia ustawiamyWokół pomieszczenia ustawiamy pionowo obwodowe paski izolacji odcinającej strop od ścian (np. paski styropianu lub specjalne taśmy).
  3. Układanie płyt izolacyjnychUkładanie płyt izolacyjnych rozpoczynamy w narożniku. Pierwszy rząd płyt dociskamy do pasków izolacji obwodowej. Kolejne rzędy płyt układamy z przesuniętymi spoinami (unikając krzyżowania się styków płyt w sąsiadujących rzędach). Końcowe kawałki płyt przycinamy z niewielkim nadmiarem i wciskamy.
  4. Po ułożeniu izolacjiPo ułożeniu izolacji cieplnej osłaniamy ją warstwą folii rozdzielczej (wywiniętą na ściany i paski obwodowe).
  5. Na warstwę foliiNa warstwę folii nanosimy wylewkę i rozprowadzamy ją równomiernie po podłożu
  6. Paski izolacji obwodowejPaski izolacji obwodowej i folii obcinamy równo z wylewką.

Izolacja ścian zewnętrznych

  1. Izolacja ścian zewnętrznych

    Powierzchnię ściany oczyszczamy z resztek zaprawy, luźnych kawałków tynku itd. Sprawdzamy również przyczepność podłoża do warstwa konstrukcyjnych i ewentualnie wzmacniamy warstwę powierzchniową.

    Rozpoczynając układanie izolacji nie zapominamy o pozostawieniu kilkucentymetrowej szczeliny między gruntem a pierwszym rzędem styropianu (gdyby nie to podnoszący się pod wpływem mrozu styropian mógłby zniszczyć elewację).

  2. Do muru mocujemy listwę prowadnicy i przykrywamy ją siatką zbrojeniową

    Do muru mocujemy listwę prowadnicy i przykrywamy ją siatką zbrojeniową z włókna szklanego. Siatka powinna wystawać na 10 cm ponad prowadnicę, a od dołu na ok. 20 cm. Pierwszy rząd płyt izolacyjnych opieramy na prowadnicy. W miejsce listwy zastosować można specjalne profile cokołowe.

    Masę klejącą nanosimy w postaci ciągłego paska (15-20 mm) na brzegi płyty styropianowej, a w części środkowej w postaci placków (6-8 na jedną płytę). Po nałożeniu kleju płytę należy natychmiast docisnąć do ściany, a wystające poza płytę resztki kleju bezzwłocznie usunąć.

  3. Płyty dociskamy do siebie starannie

    Płyty dociskamy do siebie starannie (aby uniknąć powstawania mostków termicznych na stykach).

    Układanie drugiego rzędu należy rozpocząć od połówki płyty. Przy narożniku płytę trzeba też wysunąć (na jej grubość) poza ścianę - to pomoże wiązaniu rzędów obydwu sąsiadujących ścian.

  4. Układanie trzeciego rzędu

    Układanie trzeciego rzędu rozpoczynamy ponownie od całej płyty. W ten sposób zapewniamy mijanie się spoin, a przez to dobre wiązanie między poszczególnymi rzędami.

    Jeżeli na powierzchni styku wystąpią nierówności, szlifujemy je papierem ściernym.

  5. Izolacja ścian zewnętrznych

    Na narożnikach, otworach okiennych itp. - które ulec mogą uszkodzeniu w czasie użytkowania - przyklejamy metalowe profile ochronne.

    Czekamy dwa, cztery dni (zależnie od pogody) na wyschnięcie warstwy izolacyjnej.

  6. Izolacja ścian zewnętrznych

    Na płyty styropianowe nanosimy warstwę podkładową pod zbrojeniową siatkę szklaną. Ta warstwa to gruba na 2 mm i szeroka jak wstęga siatki warstwa masy klejącej.

    Bezpośrednio w świeży klej wciskamy - od góry do dołu - pasy siatki zbrojeniowej. Siatka musi być zatopiona w masie klejącej bez fałd i na całej swojej grubości.

  7. Izolacja ścian zewnętrznych

    Drugi pas siatki z włókna szklanego układamy podobnie jak pierwszy - od góry do doły - ale z zakładem na pas sąsiedni (ok. 10 cm). Siatka powinna również zachodzić na wszystkie narożniki, otwory okienne, profile ochronne itp.

    Warstwa zbrojąca schnie co najmniej 48 godzin.

    Na wyschnięte podłoże nanosimy warstwę gruntującą pod tynk wewnętrzny.

    Nakładanie tynku zewnętrznego.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz