Oddychanie ścian przy izolacji styropianowej: co warto wiedzieć

10.07.2012

Wokół styropianu narosły na rynku różne mity i błędne opinie. Jednym z takich mitów jest kwestia rzekomego hamowania przez styropian :Oddychania ścian".

We współczesnym budownictwie dominują takie rozwiązania ścian zewnętrznych, w których rozdzielono funkcję izolacji termicznej i funkcję przenoszenia obciążeń. Rozdzielenie to wynika z różnych właściwości materiałów. Funkcję nośną, przenoszącą obciążenia pełnią warstwy wykonane z cegły, pustaka, żelbetu, elementy konstrukcji drewniane i stalowe. Natomiast funkcję izolacji termicznej najczęściej pełni styropian lub wełna.
Styropian jest materiałem izolacyjnym, który ma najbardziej korzystny stosunek ceny do uzyskiwanego oporu cieplnego. Stosując go oszczędza się na kosztach materiału i robocizny. Inwestycja w ocieplanie przy pomocy styropianu zwraca się najszybciej i stanowi ochronę:

Stosowanie we współczesnym budownictwie izolacji styropianowej ma, więc swoje głębokie uzasadnienie ekonomiczne, jak również ekologiczne. Oszczędzanie energii pozwala odciążyć kieszeń użytkownika oraz środowisko naturalne i ograniczyć jego degradację. Powszechność stosowania termoizolacji styropianowej w budownictwie sprawiła, iż narosły wokół niej opinie, w których fakty mieszają się z mitami. Jednym z takich mitów jest problem tzw. "oddychania ścian". Nie jest to termin techniczny, a jednak jest często wykorzystywany przez specjalistów od budownictwa. Jego zwolennicy twierdzą, że ściany są odpowiedzialne za wentylację oraz odprowadzenie pary wodnej z pomieszczeń budynku.

Zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy za utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu odpowiedzialna jest jedynie właściwie działająca wentylacja. Udział ścian w wymianie wilgoci z otoczeniem jest znikomy i nie może być brany pod uwagę przy kształtowaniu mikroklimatu wnętrza. Badania oraz praktyka pokazują, że, w przypadku przeciętnej sprawności wentylacji, przez ściany zewnętrzne odprowadzane jest ok 1% pary wodnej usuwanej z pomieszczeń mieszkalnych, a wpływ izolacji cieplnej na wielkość przepływu pary wodnej przez ściany jest znikomy (patrz tabela).

Temperatura powietrza zewnętrznegoStrumień pary wodnej [g/h] odprowadzonej z pomieszczenia poprzez
ºCDyfuzjęWentylację
-20
-10
0
+19
5,5
4,8
3,2
0,4
436
378
242
15

Kwestia oddychających lub nieoddychających ścian jest, zatem wyłącznie mitem marketingowym, który pokierowany jest aspektem praktycznym, a raczej handlowym. Stwierdzenie, że "oddychanie" ścian jest istotnym elementem standardu technicznego pomieszczeń, mogłoby sugerować faworyzowanie tych materiałów termoizolacyjnych, które charakteryzują się mniejszym oporem dyfuzyjnym. I zazwyczaj w ten sposób jest wykorzystywane.

Artykuł pochodzi ze strony: www.swisspor.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz