Jak prawidłowo zamontować system hydroizolacji dachu i poddasza

10.07.2012

W niniejszym artykule prezentujemy porady dotyczące montażu membrany dachowej (również w technologii odwróconej - renowacja), montaży paroizolacji oraz wiatroizolacji.

Zapraszamy do lektury.

Montaż membrany dachowej

  1. Montaż membrany dachowejRozwinąć membranę równolegle do okapu napisami ku górze.
  2. Montaż membrany dachowejPrzymocować membranę do krokwi za pomocą gwoździ lub zszywek.
  3. Montaż membrany dachowejDla zapewnienia szczelności na krokwiach, przykleić pas taśmy uszczelniającej (np. Coropur®) do kontrłaty od strony, która będzie przylegać do membrany na krokwi.
  4. Montaż membrany dachowejPrzybić kontrłaty i łaty na rozciągniętej membranie. Kontrłaty zapewniają odstęp między membraną, a łatami. Łączna wysokość łaty i kontrłaty powinna wynosić ok. 8-10 cm. Należy zwrócić uwagę na to, aby miejsca przebicia membrany zszywkami lub gwoździami były zakryte taśmą uszczelniającą (np.Coropur®) i znajdowały się pod kontrłatą.
  5. Montaż membrany dachowejNastępny rząd membrany ułożyć z zakładem 10-15 cm (przy spadku dachu poniżej 300 - 20 cm). Dla zapewnienia prawidłowego montażu membrany i jej szczelności na dachu oraz do sklejania zakładów należy używać taśmy jednostronnej (np. Coroband®) lub dwustronnej (np. Coromix®).
  6. Montaż membrany dachowejPrzy elementach wychodzących ponad połać dachu membranę rozciągnąć i umocować (np. za pomocą taśmy butylowej Corobutyl®).
  7. Montaż membrany dachowejPrzy małych elementach (np. rury wywiewowe) membranę naciąć w kształcie trapezu i przybić brzegi do łat.

Montaż membrany dachowej "w technologii odwróconej" - renowacja

  1. Montaż membrany dachowej Istnieją sytuacje, które uniemożliwiają przeprowadzenia montażu membrany dachowej w sposób tradycyjny, poprzez rozwinięcie jej na krokwiach, równolegle do okapu (najwygodniejszy i najszybszy sposób montażu). Sytuacje takie często uwarunkowane są procesami związanymi z renowacją bądź adaptacją poddaszy lub też z wybraną technologią krycia dachu (np. dachy deskowane, pokryte gontem bitumicznym.
  2. Montaż membrany dachowej
    Tam gdzie nie możemy rozwinąć membrany dachowej bezpośrednio na krokwiach (np. z powodu braku możliwości demontażu pokrycia dachowego, z powodu nieszczelności pokrycia dachowego dachu odeskowanego z papą itp.) stosuje się metodę tzw. odwróconą. W celu uniknięcia kosztów i czasu koniecznego na demontaż istniejącego pokrycia dachowego (i ołatowania), zmienia się umiejscowienie i montaż membrany dachowej . Aby zastosować tzw. metodę odwróconą, rozpina się membranę (z zachowaniem lekkiego zwisu) pomiędzy krokwiami od strony poddasza i mocuje za pomocą drewnianych listew. Prace prowadzi się rozpoczynając od partii kalenicowej, kładąc kolejne warstwy membrany w dół poddasza, stosując zakład min. 10 cm.
    1. Krokwie
    2. Ocieplenie
    3. Membrana dachowa (deskowanie)
    4. Membrana paroizolacyjna
    5. Kontrłaty do krokwii
    6. Łaty
    7. Deskowanie (tylko pełne deskowanie)
    8. Dachówka
    9. Gont bitumiczny
    10. Listwy mocujące membranę
    11. Listwa dystansowa
  3. Metoda ta stosowana jest także na dachach gdzie projekt przewiduje pełne deskowanie dachu, a w szczególności dotyczy dachów gdzie membrana nie może stykać się z produktami bitumicznymi np. gont bitumiczny. Montaż membrany dachowej w metodzie odwróconej na dachu deskowanym przebiega jak w pkt. 2 z tą jednak różnicą iż należy wytworzyć szczelinę wentylacyjną pomiędzy membraną dachową a deskowaniem. W tym celu należy do deskowania zamocować listwę dystansową, która będzie oddzielać membranę dachową od deskowania. Tak utworzona szczelina wentylacyjna skutecznie wentylować będzie przestrzeń powyżej membrany dachowej.
  4. Poddasze zabezpieczone membraną dachowąPoddasze zabezpieczone membraną dachową w technologii odwróconej można ocieplić wełnami termoizolacyjnymi, a następnie zabezpieczyć paroizolacją chroniącą przed parą wodną generowaną na poddaszu. Paroizolację układa się po ułożeniu termoizolacji, poziomo lub równoległe do krokwi, w zależności od potrzeb i stopnia skomplikowania konstrukcji więźby dachowej. W przypadku układania poziomego najlepiej jest zacząć od góry - od osłony jętek lub kalenicy. Niezależnie od sposobu rozpinania paroizolacji, powinno się ją układać z lekkim naprężeniem - lekko naciągając. Paroizolację mocujemy do krokwi zszywkami za pomocą takera lub taśmy dwustronnie klejącej Coromix®. Po zastosowaniu takera, należy miejsca przebicia zakleić taśmą samoprzylepną Corofix® w celu uszczelnienia.

Montaż paroizolacji

  1. Montaż paroizolacjiParoizolację układa się po ułożeniu termoizolacji, poziomo lub równoległe do krokwi, w zależności od potrzeb i stopnia skomplikowania konstrukcji więźby dachowej. W przypadku układania poziomego najlepiej jest zacząć od góry - od osłony jętek lub kalenicy. Niezależnie od sposobu rozpinania paroizolacji, powinno się ją układać z lekkim naprężeniem - lekko naciągając. Paroizolację mocujemy do krokwi zszywkami za pomocą takera lub taśmy dwustronnie klejącej Coromix®.
  2. Montaż paroizolacjiKażdą kolejną warstwę układamy na zakład minimum 7 cm i uszczelniamy przez zaklejenie taśmą samoprzylepną, jednostronną na zewnątrz zakładu, lub taśmą dwustronną wewnątrz zakładu. Taśma dwustronna pozwala ograniczyć ilość punktów mocowania takerem.
  3. Montaż paroizolacjiPo zastosowaniu takera, należy miejsca przebicia zakleić taśmą samoprzylepną Corofix® w celu uszczelnienia.
  4. Montaż paroizolacjiNa połączeniach z elementami pionowymi np. ścianami kolankowymi, kominami, rurami wentylacyjnymi, elementami konstrukcyjnymi dachu oraz ścianami szczytowymi, lub działowymi, należy stosować specjalne taśmy np. Corofix®. Ważne jest, aby w tych miejscach zostawić odpowiednie naddatki folii paroizolacyjnej. Na połączeniach z oknami dachowymi i wyłazami, należy stosować się do zaleceń ich producentów, tak aby połączenia z ramą, lub obudowami tych elementów były szczelne.

Montaż wiatroizolacji

  1. Montaż wiatroizolacjiRozwinąć membranę wzdłuż powierzchni płyty.
  2. Montaż wiatroizolacjiZamocować membranę metalowymi .
  3. Montaż wiatroizolacjiUpewnić się, że najniższa belka wyjściowa jest zabezpieczona.
  4. Montaż wiatroizolacjiZamocować następne warstwy membrany aż do poziomu dachu. zszywkami.
  5. Montaż wiatroizolacjiRozłożyć równomiernie na powierzchni okna.
  6. Montaż wiatroizolacjiUsunąć uszkodzenia i rozdarcia membrany.
  7. Montaż wiatroizolacji
    Przekrój po montażu:
    1. płyta gipsowo-kartonowa
    2. wełna
    3. 3. płyta OSB
    4. Corotop

Artykuł na podstawie materiałów firmy Corotop Sp. z o.o. www.corotop.com.pl

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz