Kotły na biopaliwa

09.08.2016 Kotły na biopaliwa

Stan i jakość powietrza atmosferycznego w Polsce pozostawiają wiele do życzenia, nic dziwnego więc, że samorządy lokalne, ale i właściciele posesji coraz częściej rozpatrują stosowanie alternatywnych źródeł energii do ogrzewania domostw. Oczywiście, pryncypium jest tutaj troska o środowisko, jednak nie bez znaczenia jest również czynnik ekonomiczny (ceny paliw stałych nie spadają). Dlatego coraz mocniejszą pozycję na rynku urządzeń grzewczych i centralnego ogrzewania zyskują kotły na biopaliwa. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzenia na pytanie o sens zastosowania w swoim gospodarstwie domowym kotła na biopaliwa (albo innego kotła umożliwiającego jego spalanie).

Jako biopaliw używa się obecnie materiałów pochodzenia naturalnego, które można spalać w formie nieprzetworzonej (bywa też, że przetworzonego przez organizmy roślinne, zwierzęce lub mikroflorę), a więc drewna kawałkowego, trocin, wiórów, słomy, roślin energetycznych (np. rdest, miskant, proso, owies, topinambur, wierzba energetyczna), wytłoków owocowych, ziarna zbożowego, orzechów, mączki kostnej itd. W zależności od rozmiaru (sortymentu) stosowanego paliwa kotły na biopaliwa można podzielić na dwa rodzaje urządzeń: przystosowane do spalania drewna i brykietu (paliwa większych gabarytów) oraz służące do spalania paliwa drobnego, np. w formie granulatu. Do spalania dużego sortymentu paliw z powodzeniem można wykorzystać kotły na paliwa stałe, jednak ich znamionowa moc cieplna będzie w tym wypadku niższa, niż gwarantowana przez producenta w przypadku palenia np. węglem. W ofercie są również kotły przeznaczone do spalania określonego gatunku paliwa, np. piece na pellet, owies, słomę czy kotły zgazowujące drewno (tworzące tzw. holzgas). Cechą charakterystyczną kotłów na pellet i inny granulat jest ich konstrukcja: urządzenie wykorzystuje zasobnik, do którego zasypywane jest paliwo i podajnik automatycznie dostarczający je do komory spalania. W kotłach na pellet często istnieje możliwość spalania drewna (urządzenia z dodatkowym rusztem) lub zasilania go eko-groszkiem.

Zalety użytkowania kotłów na biopaliwa

Największą zaletą nowoczesnych kotłów na biopaliwa jest oczywiście niższa emisja trujących substancji zawartych w biopaliwie i znaczące obniżenie emisji CO₂. Ale czy kotły na biopaliwa mają jeszcze inne zalety? Tak, i to niemało! Są to urządzenia o dużym stopniu automatyzacji procesu ogrzewania, zatem proste w obsłudze, wygodne i czyste. Sterowniki kotłów na biopaliwa kontrolują proces spalania, optymalizując go poprzez pracę wentylatorów, w zależności od mocy chwilowej, temperatury i składu chemicznego spalin. Dlatego też urządzenia te osiągają bardzo dużą efektywność, sięgającą ponad 90%, również przy pracy niepełną mocą. Często wyposażone są w systemy automatycznego rozpalania i zagaszania (zwłaszcza w przypadku osiągnięcia wysokiej temperatury w komorze spalania). Dzięki modułowej konstrukcji kotłów na biopaliwa można je stosunkowo łatwo modyfikować, najczęściej też przystosowane są do spalania różnych gatunków paliw, w tym paliw stałych. Stosowane w piecach biopaliwo z ekonomicznego punktu widzenia jest wysoce konkurencyjne w stosunku do energii elektrycznej, skroplonego gazu (LPG) oraz oleju opałowego. 

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży kotłów i materiałów opałowych:

tel: 12 653 23 05
fax: 12 378 91 62

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78
fax: 12 376 47 04

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

sobota: 7.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz