Ustawa antysmogowa i jej konsekwencje

24.05.2016 Ustawa antysmogowa i jej konsekwencje

Tak zwana ustawa antysmogowa podpisana przez prezydenta 6 października 2015 roku to w rzeczywistości poprawka do artykułu 96 ustawy Prawo ochrony środowiska. Pozwala ona sejmikom województw, z uwagi na potrzeby zdrowotne mieszkańców oraz negatywny wpływ na środowisko, na wprowadzenie minimalnych wymagań dotyczących rodzaju używanego opału, a także ograniczeń emisyjnych i jakościowych dla instalacji grzewczych. Oznacza to w praktyce możliwość wyłączenia z eksploatacji najbardziej przestarzałych kotłów i pieców, a także zakaz spalania najgorszego rodzaju odpadów węglowych, takich jak np. muł, który jest bardzo szkodliwy ze względu na wysoką ilość zawartych w nim metali ciężkich. Dzięki temu może nastąpić znaczne zmniejszenie ilości trujących substancji, jakie przedostają się do atmosfery z domowych pieców centralnego ogrzewania.

Nowelizacja ta jest szczególnie istotna dla samorządów Krakowa i innych miast Małopolski, w których bardzo wiele domów jednorodzinnych oraz kamienic ogrzewane jest za pomocą starych i nieefektywnych pieców przyczyniających się do wydzielania ogromnych ilości groźnych dla ludzi zanieczyszczeń.

Z jednej strony przerzucenie na samorządy głównej odpowiedzialności za stan powietrza na zarządzanym terenie pozwala na indywidualne dopasowanie działań do konkretnych warunków, ale z drugiej jest związane również z ograniczonymi możliwościami organizacyjnymi i finansowymi władz lokalnych.

Pomocą są tu progamy unijne i ogólnokrajowe dofinansowujące wymianę kotłów centralnego ogrzewania, jeśli tylko urzędnicy samorządowi będą je odpowiednio promowali i służyli pomocą w wypełnianiu wniosków czy przygotowywaniu innych niezbędnych dokumentów. Dzięki takiej współpracy szczebla lokalnego z ogólnokrajowym i unijnym mamy szansę na poprawę stanu powietrza w naszych miastach i mniejszych miejscowościach.

Powrót

Kontakt:

Oddział Kraków
ul. Płk. Dąbka 4
30-832 Kraków

Dział sprzedaży materiałów budowlanych, opałowych i kotłów:

tel: 12 653 23 05
tel. 663 405 500

Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy:

tel: 12 653 22 78

godziny pracy:

Skład:

poniedziałek-piątek: 6.00-17.00

sobota: 6.00-14.00

Transport

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Zobacz godziny otwarcia naszych składów

Z Nami Wybudujesz i Ogrzejesz